Medicína

Svůj zdravotní problém můžete konzultovat s dalším lékařem!

Sbírání lístečků

Pokud vás nebo vaše blízké trápí chronické potíže nebo déletrvající choroba a chtěli byste zdravotní stav probrat i s jiným lékařem – udělejte to. Na takzvaný druhý názor máte nárok ze zákona.

Když vás přepadne angína, půjdete si spíš lehnout než abyste běhali po doktorech. Pokud špatně šlápnete a zlomíte si nohu, také zřejmě nebudete mít chuť konzultovat svůj stav s jiným než ošetřujícím lékařem. Akutní problém je třeba řešit hned. Odlišná situace ovšem nastává u zdravotních obtíží, které přetrvávají déle, nebo u závažných nemocí.

Co říká zákon

Nezdá-li se vám postup vašeho lékaře správný nebo prostě jen chcete znát názor jiného odborníka, nestyďte s a vyhledejte ho. Máte na to nárok: „Právo na druhý názor lékaře je obsaženo také v zákoně o zdravotních službách (č. 372/2011 Sb.). Tento výkon by měl být hrazen zdravotními pojišťovnami, jako kontrolní klinické vyšetření,“ uvádí Mgr. Martin Plíšek, náměstek pro legislativu a právo MZ ČR. A jeho kolega MUDr. Ferdinand Polák, náměstek pro zdravotní péči, dodává , že i když potřebná legislativa existuje, pravděpodobně bude chvíli trvat, než se pacienti naučí tuto možnost v praxi plně využívat. Stejně jako si lékaři musí zvyknout, že požádání o druhý názor není vyjádřením nedůvěry pacientů vůči nim.

Novinka jen na papíře?

Právo na druhý názor je sice zákonná novinka, ale co si budeme povídat – mnozí z nás jeho podstatu naplňovali už dříve, když navštěvovali kvůli jednomu zdravotnímu problému více lékařů. A pokud to dalšímu doktorovi neřekli na rovinu, neměl šanci se to dozvědět. Těžko však mohli po svém „prvním“ lékaři automaticky požadovat zdravotní dokumentaci, aby se například zbytečně nedublovala určitá vyšetření.

Kde ho najít?

Nemáte v okruhu svých známých žádnou lékařskou kapacitu a ptát se svého ošetřujícího doktora nechcete? Nevadí, zkuste si najít odborníka přes doporučení někoho spolehlivého z vašeho okolí, pátrejte rovněž na internetu nebo se spojte se svou zdravotní pojišťovnou a požádejte ji o pomoc. Právě pojišťovna má přehled o lékařích zdravotních zařízeních, s nimiž podepsala smlouvu. A ví, který doktor by vás mohl odmítnout, protože už nemůže ošetřit více pacientů, než má v registru, a naopak kdo vás může přijmout.
Měli byste vědět: K dalšímu objednání nepotřebujete žádné doporučení, jen se při tom nezapomeňte zmínit, oč vám vlastně jde.

Co máte mít s sebou

K „druhému“ lékaři si máte vzít výsledky testů, které vám udělal váš „první „ lékař, ovšem rovněž se může stát, že po vás nový odborník bude chtít více. Což ostatně doporučuje i MZ ČR: „Pacient by měl dodat kompletní zdravotnickou dokumentaci od prvotního lékaře,“ radí MUDr. Ferdinand Polák. Je možné, že „druhý“ odborník prostuduje dokumentaci a už ní vyvodí svůj názor, ovšem vyloučit se nedá ani to, že bude chtít, abyste absolvovali potřebná vyšetření. Další vyšetření vás čeká také v případě, bude-li lékař postrádat výsledky některých testů.


Připravila: Marcela
Foto: iStock
7. 2. 2013
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků