zapomenuté heslo

Těhotné ženy opomíjejí dvojnásobný příjem jódu.

Těhotné ženy opomíjejí dvojnásobný příjem jódu.
Jen málokterý prvek má během těhotenství a kojení takovou důležitost jako jód. Pomáhá při správném vývoji mozku dítěte i proti možným budoucím neduhům spojeným s poruchami štítné žlázy.

V těhotenství má organismus nejenom dvojnásobné nároky na denní příjem jódu, které činí 250 mikrogramů, ale také se zvyšuje vylučování jódu ledvinami do moči, tedy jeho ztrátovost. 

Za příhodný doplněk stravy je v těchto případech považován Jodis koncentrát. Jód se v něm váže na vodu, která se na rozdíl od jodidových tablet v těle rychle vstřebává a působí tak i v období častého nechutenství. Díky nulové chuti a zápachu jej bez problémů spolknou i malé děti. „Nejlepším způsobem dodávání jódu je strava. Do jídelníčku každého z nás včetně dětí by měly být zařazeny alespoň dvakrát týdně mořské produkty. Ovšem ani ty podle místa výlovu a po tepelném zpracování nemusí mít jódu dostatek. Jelikož by měl zvýšený příjem jódu trvat po celou dobu těhotenství a kojení, je doporučována jeho saturace Jodis koncentrátem, vhodným také k vaření,“ uvedla Zuzana Hlinecká.

Nedostatek jódu během těhotenství znamená pro ještě nenarozené dítě vážné ohrožení vývoje jeho mozku a centrálního nervového systému, což v dalším období života už není možné napravit. Některé zdravotní problémy způsobené jodovým deficitem matky v prenatálním stadiu se pak mohou projevit až o mnoho let později. „I mírný nedostatek jódu v dětství, který unikne pozornosti, se skutečně může projevit až v dospělosti jako uzlová přestavba štítné žlázy a její komplikace,“ varovala MUDr. Špitálníková. S poruchou štítné žlázy je v České republice léčeno přes pět procent populace, ale mnohem větší procento o své diagnóze ani neví. Mezi mnoho následků jodového deficitu a špatné funkce štítné žlázy se řadí také poruchy plodnosti.

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
6.5. 2013hodnotit 1 2 3 4 5

Mohlo by Vás zajímat


Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

opice
OPICE - kov


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook