zapomenuté heslo

Tetanovku lze nahradit kombinovanou vakcínou

Tetanovku lze nahradit kombinovanou vakcínou
Dospělí by si měli hlídat pravidelné přeočkování proti tetanu a černému kašli, které je pro zachování ochrany nutné aplikovat jednou za deset až patnáct let. Zatímco povinné očkování proti tetanu je plně hrazeno státem, kombinovaná vakcína, která poskytuje ochranu zároveň proti tetanu, černému kašli a záškrtu a která představuje alternativu povinného očkování, hrazená není. Nicméně v období od března do dubna nebo do vyprodání zásob poskytuje výrobce na kombinovanou vakcínu Boostrix slevu 20 %. Výsledná cena pro pacienta je tak přibližně 600 Kč. Doporučuje se minimálně jednou v dospělosti přeočkovat proti černému kašli právě kombinovanou vakcínou proti černému kašli, tetanu a záškrtu.

Výskyt černého kašle celosvětově stoupá.V České republice v roce 2012 onemocnělo podle statistik Státního zdravotního ústavu dvakrát více lidí než v roce 2011. Počty se pohybují na úrovni výskytu z 60. let minulého století. Dokonce u nás v poslední době po letech opět nemoci podlehly čtyři malé děti. Ve všech případech se jednalo o jinak zdravé kojence s ještě nedokončeným základním očkováním, kteří se nakazili v kruhu nejbližší rodiny.

Dospělí nejsou obvykle proti nemoci chráněni, plošně se totiž u nás proti černému kašli očkují jen děti a ochrana po očkování není celoživotní.Vyčerpávající záchvaty dávivého kašle mohou při onemocnění přetrvávat až tři měsíce a nemocnému značně znepříjemnit život v práci i v soukromí. Komplikacemi onemocnění může být únava, zvracení, ztráta váhy, ale i zápal plic, zlomeniny žeber či problémy s únikem moči. U některýchdospělých se nemoc může projevit také atypicky, bez záchvatů dávivého kašle ji mohou považovat za běžné nachlazení a být tak zdrojem nákazy pro své okolí, třeba právě malá miminka.Pokud se nechráněný jedinec dostane do delšího blízkého kontaktu s nemocným, s 80-90% pravděpodobností černým kašlem onemocní.

O přeočkování proti černému kašli je výhodné uvažovat právě při potřebě prodloužení ochrany proti tetanu. Pro obě nemoci je doporučováno přeočkování v intervalu 10-15 let a dá se proti nim očkovat jednou vakcínou. Kombinovaná vakcína Boostrix umožňuje pohodlně prodloužit ochranu nejen proti černému kašli, ale i proti tetanu a záškrtu. Většina pojišťoven na očkování přispívá ze svých programů prevence a některé ho dokonce pokryjí celé.

Od března do dubna nebo do vyprodání zásob navíc výrobce poskytuje na vakcínu Boostrix 20% slevu. Zájemci o přeočkování proti tetanu a černému kašli tak mohou zaplatit místo 750 korun jen 600.

Připravila: Zuzana

Foto: archiv

18.3. 2013hodnotit 1 2 3 4 5

Mohlo by Vás zajímat


Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

kohout
KOHOUT - kov


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook