zapomenuté heslo

Zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře
Zánět močového měchýře bychom určitě neměli podceňovat a doufat, že samo odezní. Koledujete si totiž o to, že vaše problémy přejdou do chronického stadia.

Příznaky

Prvním signálem, že není něco v pořádku, je časté nucení na močení, pálení a řezání při močení. Obvyklá je i bolest v podbřišku nebo v bedrech. Někdy se může objevit v moči i krev, což už, spolu s horečkou, signalizuje možný zánět ledvin. V takovém případě je nutné vyhledat lékaře, který v první řadě provede vyšetření moči. V laboratoři jsou identifikovány bakterie, které zánět způsobily, a jsou nasazena antibiotika.


První pomoc

Při prvních příznacích těchto urologických problémů je důležité jednat rychle.

  • Nejlepší je lehnout si do postele, protože pro úspěšnou léčbu je důležité suché teplo.
  • Důležitý je také zvýšený příjem tekutin, které naředí moč a bakterie vypláchnou.
  • Vyhněte se ostrým jídlům a kávě.
  • Dejte si brusinky, třeba ve formě kompotu do jogurtu. Obsahují totiž vysoké procento látky zvané tanin, která působí antibakteriálně.
  • Než se vydáte k lékaři, vyzkoušejte některý z účinných doplňků stravy, které obsahují vysokou koncentraci extraktu z brusinek velkoplodých.
  • Extrakt z brusinek nepřestaňte užívat ihned po vymizení obtíží. Pokračujte ještě minimálně 2 týdny po jejich odeznění.


Kdy jít k lékaři?

Pokud příznaky zánětu neodezní ani po 36 hodinách klidového režimu a užívání potravinových doplňků, je třeba vyhledat lékaře, který stanoví diagnózu, a když se potvrdí zánět močových cest, předepíše antibiotika. K lékaři se každopádně vydejte v případě:

  • v moči se objeví krev
  • máte zvýšenou teplotu
  • pokud jste těhotná
  • v minulosti se u vás urologické onemocnění již objevilo.

Pak je třeba urychleně vyhledat lékařskou pomoc a na nic nečekat!
 

Co je příčinou?

Ve většině případů jsou příčinou infekce bakterie Escherichia coli, které se vyskytují v lidské stolici. Jakmile se však dostanou do pochvy nebo do močového ústrojí, přemnoží se tam a vyčerpávají imunitu močového systému. Pak už stačí třeba jen prochladnout a problém je na světě. Negativně ale může působit i nízký příjem tekutin, přítomnost kamenů v ústrojí, snížená imunita, přehnaná nebo naopak špatná hygiena, střídání sexuálních partnerů a řada dalších faktorů.

A proč se cystitida týká především žen? Je to díky fyziologii pohlavních orgánů. Močová trubice je totiž se svými přibližně pěti centimetry třikrát kratší než u mužů. Tak se mohou bakterie dostat do měchýře daleko snadněji. To je jeden z důvodů, proč lékaři doporučují vymočit se před pohlavním stykem i po něm. Ženy jsou pak nejvíce ohroženy v těhotenství, krátce po porodu a také v období menopauzy.

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
13. 9. 2016
 hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovat
#1: anonym-10923 vloženo: 16. 04. 2014
Taky jsem si už několika záněty prošla, nejčastěji to bylo hlavně v letních měsících, protože jsem nejspíš tak nějak podvědomě porušila některé zásady prevence, když jsem viděla, že je venku krásně a navíc jsem si dřív vždycky myslela, že záněty močáku v létě nebývají. No každopádně brusinky i čaj jsou dobré, jsou to osvědčené metody, ale určitě to není lék, který by zvládl sám vyléčit zánět. Já mám vyzkoušený uroval akut, který mi hodně pomáhal, když jsem to podchytila v začátcích, ale pokud už se objeví i horečka, tak se člověk těm antibiotikům prostě nevyhne.
Energie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook