zapomenuté heslo

Záněty močových cest u dětí

Záněty močových cest u dětí
Cystitida patří mezi bolestivá onemocnění, která bychom určitě neměli podceňovat a doufat, že odezní samy od sebe. Ačkoli znají zánět močových cest především dospělé ženy, jde o onemocnění, které se nevyhýbá ani malým dětem. Rozpoznání a léčba infekcí močových cest je důležitá. Neléčené infekce mohou vést k závažným ledvinovým problémům, které mohou dokonce ohrozit život dítěte.

Projevy onemocnění

Kojenci a batolata nejsou schopna popsat, jak se cítí. Ale zpozornět byste měli, když dítě při močení pláče, případně si stěžuje na bolest a pálení, když močí často a v malých dávkách a má zvýšenou teplotu. Stává se také, že u kojenců a batolat toto onemocnění probíhá bez klinických příznaků. Dítě nepřibírá a trpí nechutenstvím, u kojenců bývá klinickým příznakem přetrvávající žloutenka.

 

Co je příčinou?

U miminek může být příčinou tohoto onemocnění vrozená vada a setkáváme se s ním i u chlapců. Obecně ale platí, že záněty močových cest trápí spíše dívenky. Ve většině případů jsou příčinou infekce bakterie Escherichia coli, které se vyskytují v lidské stolici. Jakmile se však dostanou do pochvy nebo do močového ústrojí, přemnoží se tam a vyčerpávají imunitu močového systému. U dívek je náchylnost k infekcím dána anatomií pohlavních orgánů. Mají totiž krátkou močovou trubici, která se navíc nachází v blízkosti konečníku, což umožňuje relativně jednoduchý přístup bakterií ze stolice. Pak už stačí třeba jen prochladnout a problém je na světě.


Diagnóza a léčba

Pokud má dítě příznaky, které mohou souviset s infekcí močových cest, měli bychom zamířit ihned k lékaři. Ten vyšetří moč pomocí citlivých chemických a mikroskopických testů a dost možná provede i sonografické vyšetření ledvin a močového měchýře. Základem léčby je pak antibakteriální léčba v podobě podávání antibiotik či sulfonamidů. K dalším doporučeným opatřením patří dostatečné podávání tekutin. V každém případě je nutná zvýšená hygiena, s čímž souvisí častá výměna plenek u kojenců a batolat a upřednostnění sprchování před koupáním ve vaně.

Při problémech s močovými cestami působí blahodárně brusinky, které obsahují účinné látky zabraňující usazování bakterií na sliznicích. Můžete je podávat dětem od jednoho roku i ve formě doplňku stravy. Nyní je v lékárnách pro malé pacienty k dispozici například Urinal Sirup (199 Kč). Lze ho podávat dětem již od jednoho roku.

Text: Zuzana
Foto: iStock
24.7. 2019hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

kohout
KOHOUT - kov


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook