zapomenuté heslo

Žloutenka jako suvenýr

Žloutenka jako suvenýr
Říká se jí „nemoc špinavých rukou“ a můžeme si ji lehce přivézt jako vzpomínku na prázdniny. Myslete proto na prevenci hned při balení kufrů.

Přibližně třetina pacientů se virovou hepatitidou typu A nakazí během dovolené. Nejčastěji jde o země, kde to bývá s hygienou takříkajíc trochu „na štíru“. Ale nemyslete si, touto nemocí se můžete velice lehce nakazit i v našich zeměpisných šířkách. Nahrává tomu právě léto a cestování, kdy nebývá možnost mýt si často ruce a nad kvalitou vody a potravin pod dojmem zážitků tolik nepřemýšlíme.

O co jde
Žloutenka je vysoce infekční onemocnění jater, které se přenáší fekálně-orální cestou. Zní to hrůzostrašně, ale skutečně se nakazíte se tak, že spolknete virus pocházející z výkalů jiného člověka. Je to velice jednoduché. Stačí například, když si nemocný neumyje ruce po použití toalety a dotkne se čehokoli, na co pak sáhnete vy. Virus se pak do těla dostává ústy, nejčastěji kontaminovaným jídlem nebo vodou.

Jaké jsou příznaky
Propuknutí nemoci předchází několik týdnů dlouhá inkubační doba. Vůbec vám tedy nemusí hned dojít, že jste se nakazili na dovolené. Příznaky mohou z počátku připomínat chřipku. Člověk trpí zvýšenou teplotou, bolestí hlavy, svalů a kloubů, ale i nevolností, zvracením a průjmy. K lékaři vás ale dost možná přivede až další průběh onemocnění, pro který je typické žluté zabarvení kůže a bělma oka. Někdy se může přidat také tmavší moč, světlá stolice a svědění kůže. Onemocnění vás vyřadí z běžného života na několik týdnů, v horších případech i měsíců a mnohdy je nutná hospitalizace.

Léčba je dlouhá
Čeká vás užívání hepatoprotektiv, což jsou léky na ochranu jater. Podmínkou úspěšné léčby je klidový režim a zároveň přísná dieta, při níž budete muset v jídelníčku omezit tuky a naopak zvýšit množství cukrů, bílkovin a vitaminů skupiny B. Nejen v období nemoci, ale i rekonvalescence platí také přísný zákaz alkoholu. Lékař vám také doporučí, abyste se vyhýbali větší fyzické námaze.

Chraňte se
Hepatitidě A můžete velice snadno předejít vakcínou. Základní očkování představují dvě dávky podané v časovém rozmezí zhruba 6-12 měsíců. Na vakcínu ale musíte myslet včas, protože protilátky si tělo vytvoří zhruba po 2-4 týdnech od aplikace první dávky. Dalším preventivním opatřením je důsledné dodržování hygienických návyků a konzumace dobře tepelně zpracovaných potravin. Nejste-li si jisti nezávadností dostupné vody, raději ji vždy převařte. 

Text: Zuzana

Foto: archiv

13.8. 2012hodnotit 1 2 3 4 5

Mohlo by Vás zajímat


Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook