Mnoho lidí touží po tom, založit si svou vlastní rodinu a žít život podle svých představ. Ale tato přání bývají občas nevyslyšena. I když si najdete partnera, se kterým si rozumíte, všechno klape a plánujete spolu zůstat celý život, může se stát, že vám právě život bude pokládat na společné cestě překážky.
Jednou z nich může být neplodnost a možnost pořídit si vlastního potomka přirozenou cestou. S touto nepříjemnou životní situací se setkává stále více párů a statistiky hovoří až o každém pátém z nich. Naštěstí moderní medicína přináší velmi úspěšné řešení v podobě umělého oplodnění a asistované reprodukce a také naše babičky mají v rukávu pár osvědčených rad, jak podpořit plodnost. Co tedy můžete udělat, abyste se dočkali dvou vytoužených čárek na těhotenském testu?
Jak bojovat proti neplodnosti
Příčinou neplodnosti může být celá řada věcí. Špatná životospráva a životní styl, onemocnění, onkologická léčba a další zdravotní překážky, včetně genetické zátěže, a svou roli hraje také věk. Některé negativní faktory můžete ovlivnit vlastními silami, s jinými si musíte nechat pomoci od odborníků. O léčbě neplodnosti na IVF klinice nebo v centru asistované reprodukce byste měli začít uvažovat, pokud ani po roce nechráněného sexu se vám nedaří počít. U žen po 35 roku věku se dokonce doporučuje začít problémy s otěhotněním řešit už po půl roce.
Do té doby můžete svou plodnost podpořit sami. Velmi pozitivní výsledky má úprava životosprávy a životního stylu. Pokud plánujete potomka, měli byste se rozloučit s cigaretami, více skleničkami alkoholických nápojů a jinými návykovými látkami. Rozhodně byste měli zrevidovat svůj jídelníček a vyřadit z něj jídla s vysokým množstvím konzervantů, umělých doplňků a s velkým množství soli, cukrů a tuků. Naopak vsaďte na vyváženou stravu bohatou na vitamíny, minerály a esenciální látky. Blahodárné jsou také některé typy bylin, například kontryhel, mateřídouška, kotvičník, heřmánek a řada dalších. Pokuste se ze svého života odstranit stres a dopřávejte si zdravé množství pohybu a odpočinku.
Kdy navštívit IVF kliniku
Pokud plánujete mít vlastní děti, rozhodně se doporučuje otěhotnění příliš neodkládat. Ideální věk ženy pro těhotenství je mezi 20 až 25 rokem života. Později, zvláště po třicítce, kvalita vajíček klesá a šance na otěhotnění se rychle snižuje. Na druhou stranu rytmus moderní doby nahrává plánování potomka spíše ve vyšším věku. Po dvacítce ženy často ještě studují, snaží se vybudovat kariéru, finančně se zabezpečit, najít si vhodného partnera nebo si jednoduše užívat bezdětného života a všeho, co svět nabízí.
Ženy, které se rozhodnou pro založení rodiny v pozdějším věku, mohou mít problém s otěhotněním. A neplodnost není jen jednostranná, i muži jsou z mnoha příčin neplodní. Pokud se vám nedaří otěhotnět déle než rok, ale po vlastním dítěti toužíte, je vhodné vaši situaci zkonzultovat se specialistou na asistovanou reprodukci a IVF. Základem léčby neplodnosti je totiž přesná diagnóza a odhalení jejích příčin. Podle toho pak lékař může navrhnout nejvhodnější postup.
Nakolik jsou IVF metody úspěšné?
Vzhledem k tomu, že neplodností trpí skoro každý pátý pár, problematice umělého oplodnění a asistované reprodukce se věnuje řada lékařů a vědců. Díky tomu se IVF metody stále zlepšují a šance na otěhotnění prostřednictvím asistované reprodukce jsou čím dál vyšší. Samozřejmě není možné očekávat, že každý pokus bude úspěšný. Nicméně to platí i pro otěhotnění přirozenou cestou. Přesto se díky laboratorním metodám IVF daří otěhotnět mnoha ženám, ať už oplodněním jejich vlastních vajíček nebo prostřednictvím dárcovství vajíček. První tři IVF cykly jsou navíc hrazené ze zdravotního pojištění, čímž se úspěšnost asistované reprodukce ještě zvyšuje.
Komerční prezentace