Inkontinence moči je nedobrovolný únik moči z těla. Trpí jí především ženy, ale může postihovat jak děti tak i muže, a to v jakémkoliv věku.
Tento problém lidstvo sužuje odedávna. Člověk, který původně „chodil“ po čtyřech, totiž vzpřímením přenesl tíhu obsahu dutiny břišní ze silných svalů přední břišní stěny na svalstvo dna pánevního, jehož původní určení bylo zcela jiné. Navíc i prodloužení lidského života s sebou přináší déle trvající zátěž pro oblast pánevního dna. K uvedenému se přidávají i další civilizační vlivy -z nejdůležitějších jmenujme epidemii obezity.
Ač by se mohlo zdát, že tato porucha ztěžuje život převážně starším lidem, opak je pravdou. Inkontinence je vždy důvodem k návštěvě lékaře. Jen odborník může zjistit, jakým druhem trpíte, a především pak zajistit vhodnou léčbu, radí gynekolog as. MUDr. Oldřich Šottner.
Formy ženské inkontinence moči
Urgentní (OAB)
Hyperaktivní močový měchýř (OAB – „Overactive bladder syndrome“), je běžné onemocnění, při kterém dochází k opakovanému neodbytnému nutkání k močení s možným nechtěným únikem moči (inkontinence). Tento stav pacient zažívá mnohokrát za den i noc. OAB postihuje čtyřikrát častěji ženy než muže a v populaci se vyskytuje dokonce častěji než cukrovka, astma nebo osteoporóza.
Dlužno říci, že syndrom hyperaktivního močového měchýře je zahalen několika mylnými představami. Zaprvé je považován za výhradní záležitost žen – opak je pravdou. Podle některých studií je dokonce výskyt u obou pohlaví vyrovnán. Zadruhé je tento syndrom považován za chorobu starých lidí -pravdou je, že výskyt onemocnění roste s věkem, avšak ušetřeni nejsou ani lidé ve druhé či třetí dekádě života. A konečně zatřetí je výskyt tohoto syndromu podhodnocen a poddiagnostikován. U lidí nad 40 let se udává jeho výskyt 12 až 22 %, u osob nad 75 let dosahuje prevalence až kolem 40 %, říká gynekolog as. MUDr. Oldřich Šottner.
Situací, kdy vám inkontinence krade život, jsou stovky. Např. spánek, fyzická námaha nebo nucení na močení a hledání toalety v nevhodnou dobu.
Než se s lékařem dohodnete na postupu, první, po čem sáhnete, jsou inkontinentní vložky nebo kalhotky, které ale problém neřeší. Hyperaktivní močový měchýř (OAB) se léčí zejména léky, které vám může předepsat již váš praktický lékař nebo specialista. Dalšími formy léčby jsou: psychoterapie, režimová opatření, cvičení pánevního dna, elektrostimulace, biofeedback, akupunktura – hypnóza, chirurgická léčba, distenze močového měchýře, botulotoxin, augmentace močového měchýře
Stresová (SUI)
Tlak v močovém měchýři převýší tlak v močové trubici: např. při zakašlání, kýchnutí, při náročném sportu či zvednutí břemene. V případě, že trubice kvůli oslabeným svalům pánevního dna není v normální poloze, nemůže svěrač dobře pracovat.
Rizikové faktory pro rozvoj SUI: vrozené dispozice, vaginální porod, těhotenství, věk, chronický stres na pánevní dno, obezita, chronický kašel – Asthma a chronická bronchitida, pracovní zátěž – fyzická práce, postmenopauza.
Reflexní
Jedná se o neurologické onemocnění, kdy člověk není schopný ovládat močový měchýř vůlí, a ten se vyprazdňuje spontánně.
Paradoxní či přepadová (Ischuria paradoxa)
Je inkontinencí z přetékání plného močového měchýře, k němuž dochází bez aktivity svaloviny tj.detruzoru měchýře.
Vrozené
Vrozené vývojové vady jako extroře močového měchýře či ektopický ureter – močovod ústí až do močové trubice a tedy moč samovolně ukapává.
Získané
Různé formy píštělí
Dlouhodobé a pravidelné cvičení
Pravidelné a kvalitně prováděné cvičení zpevňuje břišní svalstvo i svaly pánevního dna včetně svěračů, které uzavírají močovou trubici. Stačí cvičit 10 minut denně a výsledek by se měl dostavit. Inkontinence zhoršuje kvalitu života každému, kdo ji zažil. Sami bychom měli dodržovat pitný režim a vypít aspoň 1,5 – 2 litry tekutin denně.
Vždy je však dobré se svěřit se svými problémy svému praktickému lékaři, jenž vám může pomoci. Lidé s inkontinencí mohou mít rozpaky mluvit o svém problému, což je ale nesprávné. Inkontinenci lze léčit v každém věku.
Připravila: Eva Šarfová