Medicína

Vaginální výtok: co prozradí o vašem zdraví

S vaginálním výtokem se potýká většina žen, málo z nich ale dokáže rozpoznat, zda se jedná o zcela běžný vaginální sekret, nebo značí zdravotní problém. Na základě poševního výtoku můžete také poznat, v jaké fázi cyklu se právě nacházíte. Pojďme si představit jednotlivé druhy, abyste se příště nestrachovaly zbytečně.

Přestože skvrny na spodním prádle nejsou příjemné a ženy se jimi často trápí, vaginální výtok je v mnoha případech zcela normální. Pokud se tedy jedná o bílý nebo průhledný povlak, který je bez většího zápachu. Ten vzniká v důsledku čištění stěn pochvy a jejich zvlhčení. Intenzita výtoku se může měnit v závislosti na ovulaci, fázi menstruačního cyklu, sexuální aktivitě i používané antikoncepci. Pokud si však všimnete změny jeho charakteru, měla byste zpozornit. Co je třeba mít na paměti?

Vaginální mykóza nebo bakteriální vaginóza?

Mykóza a vaginóza jsou nejčastějšími intimními problémy, které vedou právě k nepříjemným výtokům a zápachu z pochvy. Přesto mnoho žen neumí tyto dvě infekce rozlišit. Co se tedy pod pojmy skrývá? K bakteriální vaginóze dochází ve chvíli, kdy je narušené přirozené pH v pochvě a škodlivé mikroby, nejčastěji bakterie mléčného kvašení, se tak mohou snáze šířit. Typickým projevem je nepříjemný zápach, připomínající rybinu, doprovázený řídkým bělavým výtokem. Vaginální mykóza je plísňová infekce způsobena přemnožením kvasinek v pochvě. V tomto případě se nemění zápach, ale objeví se svědění a pálení pochvy a výtok je nažloutlý. Není výjimkou, že je postižena i močová trubice, takže infekce je občas doprovázena bolestí při močení.

Žlutý nebo žlutozelený výtok

Zbarvení výtoku v mnoha případech značí přítomnost infekce v těle. Pokud výtok zežloutne, může se jednat o přemnožení kvasinek v těle, a tím způsobenou vaginální mykózu. Příčin může být však více, a bohužel i závažnějších. Příkladem jsou chlamydie nebo trichomoniáza, tedy nemoci přenášené sexuálním stykem. Těchto obtíží se sami nezbavíte a je třeba pomoc gynekologa. Tu neodkládejte, protože neléčení může v nejhorších případech způsobit až neplodnost.

Zapáchající výtok

I zapáchající výtok značí problém, který je třeba řešit a se kterým se setká přibližně 10–15 % žen v reprodukčních věku. Nepříjemný zápach často připomíná rybinu a je doprovázen řídkým bílým až šedým výtokem. Pokud tyto symptomy pociťujete, pravděpodobně vás trápí bakteriální vaginóza. Úlevu může přinést vaginální gel LactoFeel®, který se stará o obnovení správného pH pochvy a odstraňuje nepříjemné svědění a vaginální výtoky způsobené právě vaginózou.

Vaginální gel LactoFeel®
Vaginální gel LactoFeel®

Hrudkovitý výtok

Pokud si všimnete hrudkovitého výtoku, pravděpodobně bude příčinou kvasinková infekce, která je často doprovázena i nepříjemným svěděním a pálením pochvy. Vaginální mykóza má bohužel tendenci se vracet, a proto je třeba přistupovat k její léčbě komplexně. V některých případech stačí upravit stravu, zlepšit intimní hygienu a zařadit doprovodné přípravky na kvasinkové infekce. Pokud by však nepříjemnosti neodcházely, je třeba navštívit svého gynekologa.

Hnědý výtok

Na spodním prádle můžete zaznamenat i hnědý výtok, nebo-li špinění. To je často způsobeno přítomností krve v poševním sekretu. V tomto případě stav nastává před nebo po menstruaci, kdy je tok krve z dělohy pomalejší a dochází k její oxidaci, nebo v době ovulace. Tento hnědý výtok by měl do několika dnů sám odeznít. Další příčinou jeho vzniku může být hormonální nerovnováha, kdy dojde k snížení hladiny estrogenu. Objevit se může i během těhotenství, během kterého častěji dochází k drobným poraněním pochvy. Pokud však hnědý výtok neodezní nebo je spojený s bolestmi podbřišku, navštivte svého lékaře. Dlouho trvající hnědý výtok by totiž mohl značit syndrom polycystických ovarií, endometriózu nebo komplikace spojené s těhotenstvím.

Jak si ulevit od potíží?

Pokud chcete ulevit od vaginálních výtoků, mohou vám v některých situacích pomoci i běžně dostupné přípravky. Vaginální gel LactoFeel® je možné použít i jako prevenci před opakovanými bakteriálními infekcemi. Zcela zásadní je však myslet na samotné základy intimní hygieny. Vyvarujte se přílišnému mytí pohlavních orgánů a používání parfemovaných produktů, zařaďte nošení volnějšího, ideálně bavlněného spodního prádla a před i po pohlavním styku skočte do sprchy. Tím nejen snížíte riziku přenosu bakterií, ale může to fungovat i jako skvělá předehra.

Komerční prezentace

Zdroj informací: lejdyeshop.cz
Zdroj fotografií: lejdyeshop.cz
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků