zapomenuté heslo

Co můžete právě teď udělat pro své zdraví

Co můžete právě teď udělat pro své zdraví
Léto ještě nekončí. I když už se teplot přes „třicítku“ asi nedočkáme, zkuste si užít zbývající týdny, které nabídnou ještě trochu tepla a sluníčka. Vytěžte z nich pro své zdraví maximum.

Choďte na vzduch

Snažte se trávit na čerstvém vzduchu co nejvíce času. Nejlépe tam, kde není žádný smog. Ideální jsou lesy. Vzhledem k množství rostlin, které vytváří kyslík, je zde skvělé prostředí pro to si vyčistit hlavu, ale okysličit celý organismus. Pamatujte, že chůze je ten nejpřirozenější pohyb pro člověka, a když bude trošku svižnější tak, abyste měli tepovou frekvenci okolo 180 až 220, spálíte i něco z tukových zásob. A pokud si do lesa vezmete i nordic walkingové hole, protáhnete krásně i svalstvo paží a zad, která budou o to méně bolet.

 

Čerpejte vitamin D

Je ale prokázáno, že zdraví prospěšný je 15minutový pobyt na sluníčku, z něhož čerpáme nepostradatelný vitamín D. Dostatek tohoto vitamínu vám pak pomůže předcházet osteoporóze, křivici, rakovině prostaty a prsu, žaludku, depresím, vysokému tlaku aj. Na tento krátký pobyt se doporučuje nemazat ochrannými krémy. Vhodná doba pro bezpečné čerpání vitamínu je dopolední slunce do 11 hodin a pak odpolední po 16. hodině.

 

Pijte tak akorát

V létě máme tendence se přepíjet. Přitom přílišný příjem tekutin je zbytečnou zátěží pro ledviny. I v létě byste měli dodržovat denní příjem okolo 2,5 litru. Pít byste přitom měli průběžně, více raději v dopoledních hodinách. Najednou byste neměli vypít více, než 3 dl. Ideální je v létě pít bylinné čaje, které ochlazují organismus nebo minerální vody. Prospěje vám i jedno pivo nebo sklenka vína. Dobré jsou také ovocné a zeleninové šťávy. Naopak nevhodné jsou slazené sycené nápoje typu cola, fanta aj.

 

Odvodněte se!

Léto přináší i neduhy. Více, než 60 % lidí trápí zadržování vody v těle. To se projevuje nejen otoky kotníků, prstů na rukou nebo obličeje, ale také vzdouvajícím se bříškem a neposlušně naskakujícími a ubývajícími kily. Denní rozdíl mezi ránem a večerem může tvořit klidně 4 až 6 kg. Pokud máte tyto příznaky, okamžitě podnikněte protiopatření. Jezte mnoho mléčných produktů. Dejte si bílý jogurt po obědě i po večeři klidně každý den. Dostatečně pijte, avšak v mezích předchozího bodu. Výborný je diuretický čaj. Vyvarujte se kávy a alkoholu. Jezte hodně ovoce a zeleniny. Ideální jsou jablka, pomeranče, ze zeleniny pak velmi dobře odvodňuje zelí, celer, petržel nebo pastyňák. Snažte se vynechat také sůl, která k zadržování vody přispívá v největším procentu případů.

 

Pochutnejte si na českém ovoci a zelenině

Právě teď máte šanci dát si čerstvé české ovoce a zeleninu plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Kupujte je od farmářů, kteří mají doklad, že při pěstování nepoužívají pesticidy a umělá hnojiva. Jezte je co nejčerstvější a zbytečně je nevařte, abyste neznehodnocovali poměr obsažených živin. Pokud zeleninu přeci jen tepelně zpracováváte, dělejte tak podle zákonitostí raw, tedy s teplotou maximálně do 42-45 °C. Nekrájejte ji také kovovým nožem, který živiny ničí. Pořiďte si třeba keramický.

 

Pusťtě se do bylinek

Nejenže s nimi můžete dochucovat jídlo namísto soli, pepře a omáček plných konzervantů (ideální je máta, pažitka, petržel, koriandr, tymián, rozmarýn a bazalka), ale dopřávat si je můžete i v podobě odvarů a čajů. Zvláště ty letní umí očistit organismus, povzbudit krvetvorbu, léčit rýmu, kašel, žaludeční potíže nebo chřipku. K těm nejpřínosnějším patří kopřiva, podběl, hluchavka nebo sedmikráska.

 

Relaxujte

Dobíjet baterky si umí každý po svém. Někdo na procházce se psem, někdo na masáži, jiný potřebuje napustit vanu a přikápnout éterický olej, někomu stačí 20 minut s knížkou na terase. Léto a teplé počasí ale vyčerpává. Proto byste měli na relaxaci zaměřit zvláštní pozornost. Pokud jste v létě pod tím největším pracovním náporem, zapřemýšlejte o některé z meditativních technik či józe, která harmonizuje tělo i mysl.

 

Věděli jste, že:

Zdraví bychom měli všichni mít na prvním místě hodnot. Přesto na něj mnozí lidé zapomínají. Podle průzkumů společnosti Bayer považuje za zdraví za život ovlivňující pouze 61% oslovených respondentů. Výzkum byl realizován v rámci projektu společnosti Bayer na téma „Lepší život“, který se vztahuje k mottu společnosti „Věda pro lepší život“. Kvantitativní výzkum probíhal na vzorku více než 500 respondentů v České republice a na stejném vzorku také na Slovenku. Pro oslovení byla využita metoda CAWI (Computer Assisted Web Interviewing). Poměr dotazovaných žen a mužů starší patnácti let byl téměř vyrovnaný.

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
14. 9. 2020hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

kohout
KOHOUT - kov


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook