zapomenuté heslo

Děti i dospělí, dejte si pozor na příjem soli!

Děti i dospělí, dejte si pozor na příjem soli!
Čísla mluví jasnou řečí – jedno z nejtradičnějších ochucovadel, které lidé znají už několik milionů let, používáme v příliš velkém množství. Je to sice chutné, ale bohužel už ne zdravé. Co s tím? Omezte zejména polotovary a vyrobené potraviny.

Nejvíce soli skutečně přijímáme v hotových potravinách, ať už jde o pochutiny typů chipsů nebo slaných tyčinek, nakládaných oliv nebo třeba uzenin. A nejen v nich, hojně soli rovněž obsahují oblíbené bujony v kostkách či kalíšcích, a řada dalších uměle vyrobených ochucovadel. A to jsme ještě nezmínili pokrmy, které si v rychlosti kupujeme v fast foodech, když se nestihneme v klidu naobědvat. Nadměrný příjem soli se ovšem netýká jen dospělých, ale i dětí.

Co říkají čísla

Pokud to převedeme na procenta, pak polotovary a vyrobené potraviny z ohledu příjmu soli skutečně hrají hlavní roli (jde o 80 procent). Naopak jen 10 procent používáme při vaření a stejné množství soli obsahují suroviny přirozeně. Ovšem porovnávat spotřebu soli můžeme i jinak, například s ostatními státy. Doporučená dávka je 5 g soli na osobu za den, jenže u nás každý dospělý průměrně zkonzumuje 14 až 15 g. Pokud se budeme srovnávat například s evropskými státy, mnohem lépe, téměř ukázkově, jsou na tom například Němci a Rakušané, naopak Poláci si stojí ještě hůře než Češi.

Pozor na krevní tlak

Ve vyspělých zemích zhruba jedna třetina obyvatelstva řeší vyšší krevní tlak, který může vést k závažným chorobám srdce a cév. Ovšem v České republice se s vysokým krevním tlakem potýká skoro polovina dospělých. Co by měli dělat?
* Stravovat se zdravě.
* Omezit příjem soli, optimálně pod 5 g za den.
* Raději nekouřit.
* Myslet na pravidelný pohyb.
* Snížit příjem alkoholu.
* Naučit se zvládat stres.
* Pravidelně si kontrolovat tlak a reagovat na naměřené hodnoty.

Ale nejde jen o něj

Podle ministra zdravotnictví Martina Holcáta se dá odhadnout, že snížením denního příjmu soli na zhruba polovinu by v ČR došlo k omezení výskytu cévních mozkových příhod o 25 procent a výskytu kardiovaskulárních chorob o 17 procent. Co říkáte, nejsou to dostatečně pádná čísla k zamyšlení? Pokud ne, přidáme další. Skutečné prapočátky potíží souvisejících s vysokým krevním tlakem bychom neměli hledat v dospělosti, nýbrž v dětství. „Až 80 procent kojenců dostává ve druhé polovině prvního roku života ve výživě více soli, než je doporučeno. V batolecím věku pak přijímá nadměrné množství soli až 95 procent dětí a u starších dětí se to týká prakticky všech,“ uvádí profesor Jan Janda z České pediatrické společnosti. Protože našim nejmenším připravují stravu hlavně rodiče, měli by to být právě dospělí, kdo se nad tímto nezdravým jevem musí zamyslet. A jednat.

Připravila: Marcela
Foto: iStock
10. 10. 2017hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

kohout
KOHOUT - kov


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook