Děti potřebují svačit

Děti potřebují svačit
Možná s potomkem každé ráno licitujete nad tím, co mu zabalíte do svačinového boxu. I když protestuje, možná mu zabalíte zdravou svačinku, kterou pak ale stejně odpoledne zase vyndáte a vyhodíte. Nebo snad dáváte dětem peníze, aby si koupily něco samy? Pokud ano, berte na vědomí, že si pořídí sušenku, čokoládu nebo brambůrky.

„Po sladkostech, jako jsou čokolády, limonády, sušenky, sladké cereálie nebo pečivo, se hladina cukru díky takzvaným rychlým sacharidům ještě více rozkolísá, což vede k hyperaktivitě a někdy až k agresivitě,“ upozorňuje nutriční terapeutka a odborná poradkyně iniciativy Vím, co jím a piju, Bc. Veronika Jirkalová, DiS. Dětský jídelníček sestavený převážně ze sušenek, čokoládových tyčinek, párků v rohlíku nebo chipsů může mít za následek různé zdravotní potíže. Jde například o sníženou imunitu, nadváhu, bolesti hlavy, psychické potíže, akné a další.


Dbejte na snídani

Podle průzkumu iniciativy Vím, co jím a piju usedá k snídani každé ráno 88 % dětí. Pro 12 % dětí tak svačina ve škole často nahrazuje snídani, a dítě se proto může ve škole cítit unavené a nesoustředěné. Dbejte proto na to, aby dítě před odchodem do školy kvalitně snídalo. Důležitý je také pitný režim. Doplněním tekutin se dítě vyhne bolestem hlavy a únavě a bude se lépe soustředit. Dítě by ráno mělo vypít sklenku vody nebo neslazeného čaje, v průběhu dopoledne pak ještě dalších 300 až 500 ml tekutin.


Triky pro správné svačení:


Desatero pro správné stravování

  1. Jít jako rodič sám příkladem a jíst širokou paletu ovoce a zeleniny.
  2. Rozvrhnout čas jednotlivých jídel, tedy stanovit pravidelné časy příjmu potravy a jíst společně jako rodina.
  3. Nabízet dětem nová jídla, která jsou nutričně hodnotná, i když nemají u dětí okamžitý úspěch. Je třeba snažit se opakovaně, aby si nová jídla získala přízeň a oblibu vašeho dítěte.
  4. Dovolit dítěti, aby mohlo samo regulovat svůj příjem potravy, aby si samo řeklo, kdy má hlad nebo kdy je syté. Samozřejmě s určitými hranicemi, aby nedocházelo ke zbytečnému přejídání se.
  5. Upravit ovoce a zeleninu do takové podoby, která bude pro dítě zajímavá. Můžeme z nich vytvořit různé tvary a postavičky, dítěti pak i neoblíbená zelenina zachutná mnohem více.
  6. Dát dítěti minimální počet omezení ve stravě a naučit ho, že veškeré jídlo může být součástí zdravé výživy v těch správných porcích.
  7. Povzbuzovat a nikoli nutit děti k příjmu ovoce a zeleniny.
  8. Dávat dětem větší porce zeleniny a vést je k tomu, že tak je to zcela běžné a normální.
  9. Chválit dítě za dobré stravovací návyky a nabízet mu za příjem nutričně hodnotné stravy odměnu, která není ve formě jiného jídla či sladkosti.

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
19. 9. 2017