zapomenuté heslo

Jód: co se o něm říká, a není to pravda

Jód: co se o něm říká, a není to pravda
Co myslíte, může nemocný se štítnou žlázou užívat jód? A je pravda, že díky poruchám štítné žlázy tloustneme? A co říkáte na tvrzení - čím větší množství jódu přijmeme, tím lépe pro naše tělo?

Možná je vám známo, že hlavní rolí štítné žlázy je tvorba hormonů, které ovlivňují řadu klíčových procesů v našem těle. Základní složkou těchto hormonů je jód – když ho není tolik, kolik je třeba, pak štítná žláza nefunguje správně. To vše a mnohem více se o jódu samozřejmě ví. Avšak přesto o tomto prvku stále panují mýty. Co je tedy pravda?

Nedostatečná práce štítné žlázy = obezita?

S tímto tvrzením jste se určitě setkali – mnoho obézních či silnějších lidí si myslí, nebo spíš namlouvá, že díky léčbě štítné žlázy přibrali zbytečné kilogramy. Ve skutečnosti sice může onemocnění štítné žlázy za tloušťku, avšak jde o zcela výjimečné případy a určitě se nedá ani tehdy říci, že právě léčení štítné žlázy představuje hlavní důvod. „Snížená funkce štítné žlázy se projeví zpomalením metabolismu, únavou a zadržováním tekutin, avšak nikoli obezitou. Pokud se s obezitou potýkáte, navrhla bych spíše vyvážit jídelníček a dopřávat si pravidelný pohyb,“ říká MUDr. Eliška Potluková, Ph.D. ze 3. interní kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.

Porucha štítné žlázy = zákaz příjmu jódu?

Velmi rozšířeným mýtem, který si patrně předávají budoucí maminky mezi sebou, je tvrzení: když jsem těhotná nebo kojím, a současně řeším poruchu štítné žlázy, pak bych neměla přijímat jód. „Opak je pravdou. Jód je hnacím motorem této žlázy s vnitřní sekrecí, která hraje zcela zásadní roli při správném vývoji mozkové tkáně plodu i v období dětství,“ podotýká lékařka. Štítná žláza navíc podporuje správný růst i pohlavní dospívání.

Najdeme však situace, kdy se jód skutečně přijímat nesmí? Ano, i takové, byť vzácné výjimky existují . V případech Gravesovy-Basedowy choroby nebo karcinomu štítné žlázy není jód žádoucí, jeho náhrada se pak řeší užíváním vhodných preparátů.

Hodně jódu = budeme se cítit lépe?

Přestože je jód pro náš organismus velmi potřebný, není žádoucí, abyste se jím předávkovali. „Lidé, kteří nadměrně konzumují například mořské řasy nebo minerální vody s vysokým podílem jódu a podobně, mohou zvýšit riziko vzniku autoimunitního zánětu štítné žlázy,“ připomíná lékařka.

Co se tedy doporučuje? Státní zdravotní ústav Praha spolu s Endokrinologickým ústavem Praha uvádí jako doporučený denní příjem u běžné populace v dospělém věku 150 mikrogramů, přičemž u těhotných a kojících žen by se měl denní příjem jódu pohybovat okolo 250 mikrogramů.


Připravila: Marcela s využitím zdroje Femibion
Foto: archiv Merck
15. 5. 2017hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook