zapomenuté heslo

Když se děti bojí

Když se děti bojí
Obavy z něčeho cizího a neznámého jsou běžnou součástí života každého z nás. Někdy se z nich ale stane velký problém.

Některé formy strachu jsou normální a projde si jimi každé dítě. Příkladem je obava ze ztráty kontaktu s maminkou, kterou zažívají děti v prvním roce života. Předškoláci zase někdy špatně odlišují fantazii od reality, a tak je děsí nejrůznější strašidla z pohádek. Jde o obavy, které většinou samy odezní. Pak ale existují strachy, které přerostou do takových rozměrů, že je děti bez naší pomoci nezvládnou. Jsou to fobie, které mohou být stejné jako u dospělých.


O co jde?

Třeba o obrovský a nepřekonatelný strach z pavouků, hadů, zvířat, lékařů, uzavřených prostor, nebo fobie ze tmy, která je pro děti typická. Chorobný strach dokáže člověka doslova paralyzovat. Vypořádat se s ním není jednoduché pro dospělého, natož pak pro malého človíčka, který nechápe, co se s ním děje. Příčiny fobií není vůbec jednoduché odhalit. Často je to nepříjemný zážitek z raného dětství, který si už ani nepamatujeme. Někteří odborníci tvrdí, že svoji roli hraje i dědičnost.


Jak s nimi bojovat? 

Ať už dítě trpí jakoukoli formou panického strachu, rozhodně jeho problém nepodceňujte. Snažte se ho pochopit a dobře naslouchat tomu, co ho trápí. Rozumné vysvětlování na překonání fobie nestačí. Nejdůležitější je najít příčiny strachu a dojít k tomu, aby dítě znovu získalo pocit bezpečí. Pokud fobie ovládá jeho život, omezuje jeho hry a znemožňuje mu dělat věci, ze kterých mělo radost, vyhledejte pomoc odborníka – dětského psychologa. V každém případě dítě netrestejte a nic nevyčítejte. Naopak. Vaše ratolest musí vědět, že jste tady pro něj a vždycky budete stát na jeho straně.

  • Mami rozsviť. Dítě nechce večer zhasnout. Převaluje se, v noci se často budí, je neklidné a křičí ze spánku. Pokud jsou takové situace u vás doma časté, váš potomek zřejmě trpí fobií ze tmy. Snažte se uklidňovat dítě před spaním svoji přítomností. Povídejte si s ním, nebo přečtěte pohádku. Netrvejte na tom, že bude zhasnuto, světlo třeba jen přitlumte a dveře do pokojíčku nechte otevřené.
  • K doktorovi ne! Strach z bílého pláště se utváří na základě vlastní zkušenosti. Děti se bojí nejen bolesti a injekcí, ale i bezmoci. Před každou návštěvou ordinace se vyplatí malého pacienta preventivně připravit. Klidně a pravdivě mu vysvětlíme, co ho čeká, můžeme třeba přislíbit i malý dáreček za statečnost.

 

Text: Zuzana
Foto: iStock
7. 3. 2019hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook