Kvalitní matrace je základ zdravého spánku

Kvalitní matrace je základ zdravého spánku
Ročně prospíme až tři tisíce hodin, to je zhruba jedna třetina života strávená v posteli. Během spánku naše tělo čerpá nové síly a shromažďuje energii na další den. Ale málo lidí si uvědomuje, že právě vhodná matrace má stěžejní vliv na to, jak hluboký bude náš spánek, jak budou regenerovat naše svaly, klouby, mozek a nakolik se budeme cítit po probuzení odpočinutí.

„Při výběru správné matrace bychom měli být skutečně obezřetní. Jen vhodná matrace totiž dokonale rozloží hmotnost těla, kopíruje jeho tvar, poskytne páteři dostatečnou oporu a zádovým svalům a kloubům uvolnění,“ doplňuje František Hlaváč ze společnosti Magniflex. Vyzkoušejte jednoduchý test – pokud se na matraci položíte a tělo se v oblasti kyčlí prohne do V, je matrace zcela nevhodná.


Při koupi nové matrace zvažte několik klíčových faktorů

Nemocní a alergici

Pokud máte zdravotní problémy, než se vydáte koupit matraci, navštivte svého lékaře. V showroomech a studiích zdravého spánku by vám pak personál měl poskytnout odborné poradenství a doporučit vhodnou matraci. Magniflex, který s lékaři spolupracuje, doporučuje paměťovou pěnu. Lidé trpící alergií by měli věnovat výběru matrace a potahu zvláštní pozornost. Matrace musí být ze zdravotně nezávadného materiálu, vadit mohou například kokosové desky, lepidla, pro někoho je silným alergenem latex. Naprosto nevhodné jsou pružinové matrace, které představují ráj pro roztoče.


Výměna matrace

„Dle doporučení lékařů je vhodné matraci z hygienických důvodů vyměnit nejpozději po osmi letech. Později totiž vzniká nehygienické prostředí, které omezuje kvalitu spánku. Reklamy typu “Záruka na matraci 25 let“ považuji za zavádějící. Vhodná matrace by měla zaručit i hygienické a antialergické prostředí. Doporučovat klientovi spát denně na stejné matraci více jak 8 nebo dokonce 10 let považuji za nezodpovědné a neprofesionální,“ dodává František Hlaváč.


Užitečné tipy, které by se vám mohly hodit

 

Připravila: Katka
Foto: Maniflex
13. 12. 2021