zapomenuté heslo

L-carnitin – nejpoužívanější spalovač tuku

L-carnitin – nejpoužívanější spalovač tuku
Touha po dokonalém těle nás neustále nutí k dietám a žene do posiloven, zformovat si tělo je totiž pořádná dřina. Proto přijde vhod každá pomoc. V posledních letech stoupá jak mezi běžnými jedinci, kteří potřebují shodit pár kilo, tak mezi profesionálními sportovci obliba tzv. “spalovačů tuku”. Nejznámější z nich je v našich končinách L-Carnitin.

Co je to L-Carnitin a proč je důležitý

Aminokyselina L-Carnitin je derivátem kyseliny butyrové (máselné). K jeho produkci dochází v játrech, kde vzniká syntézou esenciálních aminokyselin lysinu a methioninu. Jedná se o tzv. lipotropní látku, což znamená, že se v lidském organismu stará o odbourávání tuku, tedy jeho přeměnu na energii při procesu ß-oxidace mastných kyselin. Zabezpečuje transport acylových zbytků mastných kyselin tam, kde mohou být následně zpracovány: přes buněčnou stěnu do mitochondrií. Mastné kyseliny mají totiž příliš dlouhý řetězec na to, aby do buněčného centra dokázaly projít bez asistence. V našem těle se L-Carnitin vyskytuje především ve svalech, jelikož právě zde je zastoupen největší počet mitochondrií. Lidsky řečeno, bez něj by nefungovalo spalování tuku a vaše pevné břicho by zůstalo jen snem.


Pozitivní účinky L-Carnitinu

Ne všechny doplňky stravy, které proklamují pomoc při redukci hmotnosti a vyrýsování svalů, skutečně zabírají, jeho účinky jsou však vědecky potvrzené. Užijete-li ho před fyzickou námahou, budete se více potit, což znamená lepší termoregulaci organismu. Krom toho zlepšuje sportovní výkony a současně ochraňuje srdce před nadměrným zatížením a uvolňuje svaly. Pomáhá také zvyšovat vytrvalost, jelikož při delší zátěži šetří svalový glykogen a únava se dostaví později. Po sportu pak bude následovat rychlejší regenerace svalů díky snížení hladiny kyseliny mléčné. Vedle účinků přímo spojených se zlepšením fyzičky L-Carnitin pozitivně ovlivňuje funkci štítné žlázy, celkovou imunitu, funkci srdce i mozku.


L-Carnitin jako doplněk stravy

Na našem trhu je zastoupen v mnoha formách – pilulky, kapsle, energetické drinky… Největší účinek má jeho konzumace na lačno, zhruba 60-30 minut před začátkem tréninku, při delší zátěži je však vhodné tuto látku doplňovat. Mezi sportovci je proto oblíbený zejména tekutý L-Carnitin v podobě iontového nápoje, kterým se mohou osvěžovat během cvičení. Velký výběr těchto nízkokalorických nápojů s různými příchutěmi naleznete na stránce efitness.cz. Některé jsou obohaceny o další tělu prospěšné látky, jako jsou vitamíny, minerály a proteiny. Doporučuje se nepřekračovat denní dávku 3-6 g.
 

KP
Foto: iStockhodnotit 1 2 3 4 5

Mohlo by Vás zajímat


Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

netopýr
NETOPÝR - voda


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook