Wellness

Jak nám prospějí termální prameny

Sbírání lístečků

Horká voda je pro spoustu lidí nesmírně příjemnou a vyhledávanou forma relaxace. Vodu si ohříváme od časů objevu ohně a jako hygienický prostředek je nenahraditelná.

Už staří Řekové přikládali značný význam lázeňským domům a to nejen jako místu očisty těla. Stavěli je v každém větším městě a k jejich provozu využívali i termálních pramenů v dané lokalitě. Téměř každý se s oblibou oddává koupeli či sprše, ale klasická pitná voda z kohoutku je ohřívána uměle a neobsahuje minerální látky. Pokud chcete zakusit horkou lázeň skutečně přírodního původu, vypravte se k termálním pramenům.

Kde se bere termální voda a jak vzniká

Termální lázeňství využívá pro svou činnost horkých pramenů o minimální teplotě vody 20 °C. Maximální teplota se pohybuje kolem 60 °C. Tyto prameny vznikají za přispění přírodních procesů. Voda nevyvěrá rovnou na povrch, ale proniká puklinami pod zem skrze zemskou kůru. Jedná se o podobný princip jako u gejzírů, rozdíl je pouze v konečné teplotě vody. Ta se vlivem tektonických změn ohřívá v blízkosti magmatu a následně stoupá zpět na povrch.

U gejzírů je teplota vody vyšší, přeměňuje se částečně na páru a pod tlakem tryská vzhůru. Termální prameny pouze zvolna vyvěrají. Jejich výskyt není omezen jen na suchozemské prostředí, mohou se nacházet i pod mořskou hladinou. Kromě lázeňských procedůr je přírodní horká používaná i jako zdroj geotermální energie. Například na Islandu se jedná o efektivní způsob vytápění.

Výskyt a složení termálních pramenů

Ve střední Evropě jsou na termální prameny bohaté hlavně Maďarsko, Slovensko a také Rakousko. Všechny tyto lokality jsou zaměřeny na lázeňství v podobě relaxace, regenerace a léčby různorodých chorob. V České republice termálních pramenů mnoho není, jednou z vyjímek představují lázně Velké Losiny.

Termální voda díky svému průchodu různými vrstvami zemské kůry bývá obohacena o minerální látky. Nejčastěji se jedná o vápník, hořčík, síru, jód a jejich sloučeniny.

Léčba, regenerace, relaxace – vše v jednom

Horké prameny slouží k rekreaci a odpočinku, využívá je řada wellness programů a jsou vyhledávanou turistickou atrakcí. V případě, že jsou obohacené o minerální látky, možnosti jejich využití stoupají. Slouží například k léčbě pooperačních stavů, ale i k odstranění či zmírnění poruch pohybového ústrojí. Voda je všeobecně vhodným terapeutickým prostředkem. Nadnáší, nezatěžuje klouby, uvolňuje napětí svalů a také její masážní účinky jsou nezanedbatelné. Zánětlivá onemocnění kloubů, mimokloubní revmatismus, bolesti páteře a poúrazová rehabilitace jsou stavy nejčastěji léčené pomocí termální vody.

Minerální látky jsou v případě koupelí vstřebávány v první řadě skrze pokožku. Termální voda je proto využívána i pro léčbu kožních problémů. Jedincům, trpícím ekzémy, vyrážkami a chronickými onemocnění kůže uleví, zmírní rozsah či postup onemocnění, ale je vhodné ji vyhledávat opakovaně. Některé termální lázně se specializují i na gynekologické, kardiovaskulární, nervové a oční problémy. Koupele či inhalace obohacené teplé vody jsou vhodnou podpůrnou léčbou pro dospělé, děti i seniory.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.tophotsprings.com/hot-springs-water-health-benefits/
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků