zapomenuté heslo

Moderní technologie a bolavá záda

Moderní technologie a bolavá záda
Počítače a chytré telefony jsou bezvadní pomocníci, ale také díky nim můžete mít potíže s páteří. Na druhou stranu vám však praktické aplikace rovněž dokážou pomoci.

Přestože se stále hovoří o tom, jak by měl člověk správně sedět u počítače, ne každý tyto rady dodržuje. Ale bolesti můžou vůbec způsobovat sedavá zaměstnání. Ovšem také mobilní telefony, zejména pokud telefonujete často a přitom držíte tělo v nepřirozené poloze. Dobrá zpráva zní – co vás poškodilo, to vám také může ulevit od případných bolestí.

Práce v sedě

Dlouhodobé sezení v ne zrovna optimální pozici vašemu zdraví nijak nesvědčí. „K rizikovým partiím patří krční páteř, ramena, předloktí a následně úpony svalů v oblasti loktů, zápěstí i prstů. Obtíže se mohou zhoršovat, k bolesti se často přidává také brnění nebo necitlivost horních končetin. Nezřídka se objevuje bolestivost celé páteře až po oblast beder. Přidat se mohou rovněž bolesti hlavy,“ dodává MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlici.

V první řadě je třeba zaměřit se na správné sezení. A v té druhé si lze do svého telefonu nainstalovat některé z mobilních aplikací. Vyzkoušet můžete například aplikaci Move it pro systém Android – jemně vás upozorní, jak dlouho již sedíte a kdy je čas se na chvilku zvednout. Pokud máte iPhone, mrkněte na aplikaci Stand up!, která vás i při sedavém zaměstnání donutí k pohybu. A když jste celí „rozlámaní“, potřebujete se protáhnout a není čas jít ven? Otevřete si aplikaci 1 minute desk workout, jež nabídne 45 praktických cviků. Ty zvládnete dokonce i u pracovního stolu.

Jak držet mobil

„V průměru strávíme nad telefonem v nepřirozené poloze 2 až 4 hodiny denně, a to s sebou přináší velkou zátěž na náš pohybový aparát v podobě špatného držení těla či bolestí krční páteře. Na vzestupu je nová zdravotní epidemie, takzvaný esemeskový syndrom, nebo též syndrom esemeskového krku (Text neck),“ říká MUDr. Michaela Tomanová.

Co s tím? Vyzkoušejte The Text Neck Indicator, což je aplikace, která pomáhá při čtení zpráv či surfování na internetu držet postoj těla ve správném úhlu. Jakmile to porušíte, například budete nepřirozeně naklánět hlavu, na displeji mobilu se rozsvítí červený indikátor. Správný postoj pak obrazí zelený indikátor.

Tip navíc: cvičte jógu

Máte-li systém Android, sáhněte si například program Office Yoga. Obsahuje praktická cvičení ideální k pracovnímu stolu. Podle toho, kolik máte času, si vyberte blok cviků (5, 10 a 15 minut). Na platformě iOS se zase nabízí Office Yoga MD, jež vám určitě uleví od bolestí krční páteře. Tedy pokud budete cvičit pravidelně.


Připravila: red
Foto: archiv rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlici
6. 12. 2018hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

zajíc
ZAJÍC - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook