Wellness

Nordic walking: podpoří fyzičku i psychiku

Sbírání lístečků

Nordic walking zaznamenala v posledních letech velký boom. Severská chůze, jak zní doslovný překlad sportovního odvětví, které vzniklo ve Finsku, není nic jiného, než chůze se speciálními holemi.

Turisté, kteří tento styl chůze doposud nevyzkoušeli, nemusí váhat. S holemi a správným způsobem jejich používání získá turistika zase trochu jiný rozměr.

Jaké hole pořídit?

Na možnost použití jakýchkoliv holí nebo dokonce upravených lyžařských hůlek raději rovnou zapomeňte. Nechcete-li si přivodit zdravotní problémy, pořiďte si nordicwalkingové hole, které jsou speciálně konstruované a jsou lehčí, než ostatní hole dostupné na trhu. Těžší hole, které jsou určeny na hory, by vám totiž při dlouhodobějším používání mohly způsobit problémy se šíjovými svaly. Určitě se obraťte na specializovaný outdoorový obchod, který s výběrem holí na nordic walking poradí.

Kritéria výběru holí na nordic walking

Cena

Ceny holí se pohybují ve velkém rozpětí, od zhruba tří set korun až po několik tisíc. Záleží na typu, použitém materiálu, značce a dalších faktorech.

Váha

Každý turista ví, že čím lehčí, tím lepší. A je jedno, zda se jedná o krosnu či batoh, stan nebo právě hole. Ideální váha jedné hole je kolem 170-230g.

Materiál

Levnější typy holí jsou převážně vyráběny z hliníku, či slitiny hliníku, dražší mají trubky vyrobené pomocí kombinace dvou materiálů, a to vysokopevnostního hliníku a 100% karbonového vlákna.

Délka

Většina na trhu dostupných holí je teleskopická, nicméně zájemci o hole s pevnou délkou mají také z čeho vybírat. Pokud si nevíte rady, jak zvolit správnou délku holí, zde je jednoduchý vzorec: 0,68 (koeficient pro výpočet ideální výšky hole) x výška postavy.

Chození prospívá zdraví

Chůze je nejpřirozenější lidský pohyb, k němuž je naše tělo ideálně přizpůsobeno. „Abyste udrželi své tělo v dobré kondici, je ideální denně nachodit cca 7km, tj. udělat okolo 10 tisíc kroků. Při sedavém způsobu zaměstnání se to však ne vždy daří. Chození s použitím nordicwalkingových holí je efektivnější, neboť hole pomáhají zapojit celý pohybový aparát včetně zad a rukou. Hole navíc odlehčí kolenům a kyčlím, díky čemuž zvládnou procházku absolvovat i starší lidé. Pravidelným 30 minutový chozením s holemi alespoň 3x týdně se tělo dostane do fyzické i psychické pohody a rovnováhy,“ vysvětluje trenérka Kateřina Mikšovská.

Proč chodit s holemi?

Nordic walking tělu i mysli prospívá. Podle webu health.harward.eu přináší z hlediska fyzického zdraví hned několik pozitiv:

  • blahodárně působí na klouby a kosti
  • spálí se až o 40% více kalorií než při normální chůzi
  • posiluje imunitní systém
  • působí jako prevence osteoporózy a artrózy
  • pozitivně ovlivňuje srdeční funkci, zvyšuje pružnost srdečního svalu
  • posiluje funkci plic
  • zlepšuje sílu, vytrvalost, celkovou fyzičku člověka
  • snižuje riziko kardiovaskulárních chorob

Vliv na psychiku

Podle webu health.harward.eu intenzivní procházka na čerstvém vzduchu působí blahodárně nejen na vaše fyzické zdraví, ale i na to psychické, protože skvěle odbourává stres, pročišťuje hlavu, napomáhá lepšímu okysličování mozku a zdokonaluje paměť.

Jak správně chodit s holemi?

Budete-li s holemi chodit správně, můžete si být jisti, že provozujete jeden z nejzdravějších druhů pohybu vůbec. Při nesprávném způsobu chůze můžete svému tělu uškodit, proto dbejte na správnou techniku. Chůze musí být vzpřímená, bez přílišného hrbení a předklánění. Ovšem nic se nemá přehánět, proto pozor na topornou chůzi se zády jako pravítko. Hole předkládejte přibližně v úrovni paty nohy, která je vepředu. Loket by měl v tu chvíli svírat pravý úhel. Ruce při chůzi putují za tělo do zapažení, zpět do mírného předpažení.

Nezapomínejte ani na délku kroku, který by měl být dlouhý tak, aby se při zanožení namáhaly i hýždové svaly. Dbejte také na pravidelné střídání rukou a nohou, tzn. pravá ruka jde zároveň s levou nohou a opačně. Pokud si osvojíte špatnou techniku chůze, bude se vám hůře odnaučovat. Navíc si můžete způsobit zdravotní komplikace v podobě bolestí zad, šíje, zápěstí a ramen. Je dobré nezapomínat na kvalitní outdoorové oblečení a obuv.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.health.harvard.edu/exercise-and-fitness/fitness-trend-nordic-walking, health.clevelandclinic.org/nordic-walking/, trenérka Kateřina Mikšovská,
Zdroj fotografií: FreeImages, Krzysztof Kozerski
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků