zapomenuté heslo

Pozor na úrazy při sportu!

Pozor na úrazy při sportu!
Krásné počasí nás láká ven. Pokud patříte mezi milovníky in-line bruslí nebo raději šlápnete do pedálů kola, dejte pozor na své zdraví. Jak ukazují zdravotnické statistiky, s rostoucím počtem vyznavačů těchto sportů roste také počet úrazů, ke kterým při nich dochází.

„Při hezkém počasí denně ošetříme na našem traumatologickém oddělení až 20 pacientů s úrazy,“ říká prof. MUDr. Petr Havránek, přednosta dětského úrazového centra v Thomayerově nemocnici.


Hurá na brusle!

Kolečkové brusle využívá v Čechách odhadem asi 400 tisíc zejména mladých lidí. Vstříc jim vycházejí i města, která budují nové inline stezky. Kromě počátečných výdajů není bruslení finančně náročný sport. Nevyplatí se ale šetřit na ochranných prostředcích jako je helma a chrániče kolen, loktů a zápěstí. Ty mohou zmírnit následky úrazů, kterých je čím dál tím více. Ukazuje se ale, že až jedna třetina bruslařů ochranné pomůcky nenosí. „Nejčastějšími úrazy jsou odřeniny dlaní, loktů, kolen nebo obličeje, ale také zlomeniny zápěstí, loktů nebo úrazy hlavy. Právě úrazy hlavy bývají ty nejzávažnější,“ uvádí prof. Havránek z Thomayerovy nemocnice. Je proto třeba přizpůsobit styl jízdy svým schopnostem a také povrchu, po kterém jedeme. Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích je bruslař chodec, takže se musí držet stejných pravidel jako ostatní. Může se pohybovat po chodníku vpravo, na stezce pro chodce i na cyklistické stezce. Na silnici se pak musí držet vlevo, co nejblíže okraji vozovky.


Na kolo jedině s přilbou

Jak ukázal průzkum agentury CzechTourism z konce loňského roku, alespoň občas se na kole sveze polovina obyvatel ČR. Před první jarní vyjížďkou nezapomeňte své kolo zkontrolovat. Vaši bezpečnost na kole zvýší přilba, i když je povinná jen pro cyklisty mladší 18 let. Vhodné je také oblečení s reflexními prvky. Na rozdíl od bruslaře nemá cyklista na chodníku co dělat. A kdybyste se náhodou ocitli na přechodu pro chodce, musíte kolo vést. Ani cyklistům se úrazy nevyhýbají. Za duben a květen loňského roku bylo dokonce podle statistik Policie ČR při dopravních nehodách usmrceno 7 cyklistů.


Úraz vás může stát i peníze

Úraz při sportu u dospělých s sebou často nese pracovní neschopnost nebo dlouhodobější potíže začlenit se zpět do pracovního života. Takové situace znamenají i dočasný výpadek v příjmech, se kterými je ale každý měsíc počítáno. Ať už jste tedy jen víkendový nebo naopak aktivní sportovec, neměli byste zapomenout na úrazové pojištění. „To kryje dobu nezbytného léčení úrazu, pobyt v nemocnici, ale také zajistí vaši rodinu v případě trvalých následků úrazu nebo dokonce smrti,“ radí Markéta Škvorová z České pojišťovny. Při sjednávání pojištění si sami zvolíte, jaká rizika má zahrnovat a jaká bude výše pojistné částky pro jednotlivá rizika. Pojišťovny standardně nabízejí krytí určitého okruhu základních rizik. Pokud provozujete nějaký adrenalinový sport, který do nich nespadá, můžete se na něj připojistit.


Co dělat, když se zraníte

Pokud se vám stal úraz při sportu a máte sjednané úrazové pojištění, nahlaste ho pojišťovně. Budete k tomu určitě potřebovat lékařskou zprávu. Úraz můžete nahlásit osobně, přes internet nebo telefonicky. Peníze od pojišťovny potom dostanete většinou po skončení léčení, některé pojišťovny vám ale škody proplatí do několika dní. Například České pojišťovně k úhradě škody stačí lékařská zpráva, kterou dostanete při první návštěvě lékaře. „Po jejím předložení pojišťovně jsou následně peníze klientovi vyplaceny do tří dnů, tedy v době, kdy je obvykle nejvíce potřebuje,“ dodává Škvorová.


Úrazy si dovolenou neberou

I na dovolené se vám může něco přihodit. Pokud nemáte sjednané celoroční úrazové pojištění, které vám platí i v zahraničí, sjednejte si na dovolenou úrazové pojištění v rámci cestovního pojištění. V opačném případě by se vám léčení úrazu v zahraničí mohlo prodražit.


Věděli jste, že:

  • Cyklista jede rychlostí 15 km/hod a spadne po hlavě dolů. Jeho pád odpovídá skoku po hlavě na beton z výšky jednoho metru. 
  • Cyklista jede rychlostí 25 km/hod. a spadne z kola na hlavu. Jeho pád se rovná skoku z výšky 2,5 m hlavou dolů na beton. (Zdroj: www.besip.cz)

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
17. 4. 2015hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovat
#1: anonym-8842 vloženo: 22. 08. 2012
Tady je jedna užitečná stránka. http://www.urazy-deti.cz/. Je dobré vědět co a jak, pokud by člověk potřeboval. Ale přeji všem, ať nic z toho raději nepotřebuje.
Energie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook