zapomenuté heslo

Proč by mělo být ovoce a zelenina součástí naší každodenní stravy?

Proč by mělo být ovoce a zelenina součástí naší každodenní stravy?
Ne každý ví, že vyšší příjem zeleniny a ovoce vede k nižšímu riziku výskytu například nádorových onemocnění nebo kardiovaskulárních onemocnění. Kolik ovoce a zeleniny by měla obsahovat naše každodenní strava? Jak toto množství naplnit a čím?

Na tyto a další otázky jsme se dnes zeptali RNDr. Pavla Suchánka, nutričního specialisty.


Kolik ovoce a zeleniny by měl obsahovat náš každodenní jídelníček?

Správný jídelníček by měl každý den obsahovat mimo jiné nejméně 400 gramů, správněji 500 gramů ovoce a zeleniny rozdělených do pěti porcí, v rámci prevence nádorových onemocnění se doporučuje konzumace až 600 gramů zeleniny a ovoce. Jedna porce se skládá z jednoho kusu ovoce nebo zeleniny střední velikosti (např. jablko, mrkev) nebo několika menších kousků (např. jahody, třešně) nebo misky salátu.


V jaké podobě bychom měli ovoce a zeleninu jíst?

V rámci rozmanité a vyvážené stravy se doporučuje konzumovat zeleninu a ovoce v různých podobách. Zapomíná se, že některá tepelně zpracovaná zelenina (např. ve formě zeleninového krém), je stravitelnější a pro tělo využitelnější, neměli bychom tedy jíst zeleninu jen v syrovém stavu, jako jsou saláty apod. Díky tomu dostává organismus po celý den vitamíny, minerální látky a další důležité látky jako jsou barviva, nebo flavonoidy (vitamín P).


Máte nějaký tip, jak i přestože nejsem ani já, ani mé děti milovníky ovoce a zeleniny tyto suroviny do svého jídelníčku zařadit v dostatečném množství?

Jednoduchým způsobem, jak jídelníček doplnit o chybějící porce ovoce a zeleniny, jsou 100% džusy a pyré. Díky jejich praktickému balení si je můžete vzít s sebou kamkoliv, ať už na cestu do práce, do auta, na piknik nebo na výlet na kole. Sklenicí 100% džusu nebo kapsičkou pyré můžete nahradit jednu z 5 doporučených denních porcí ovoce a zeleniny, díky nim bude vaše strava rozmanitější.


Mají džusy a pyré srovnatelnou nutriční hodnotu jako čerstvé ovoce a zelenina?

Češi si stále neuvědomují, že 100% džusy a pyré jsou přírodními produkty a jsou ze sta procent vyrobeny z ovoce a zeleniny, jsou bez konzervantů či barviv. Ovocné a zeleninové pyré jsou přírodní produkty, které mají podobnou nutriční hodnotu jako zelenina a ovoce. Obsahují cennou vlákninu, vitamíny a minerální látky, jako je draslík, vápník a hořčík. Dále jsou zdrojem energie, organických kyselin, barviv a mnohých dalších biologicky účinných látek. A co je ještě velmi důležité, je fakt, že neobsahují přidaný cukr, čili se jedná o 100% přírodní produkty.

„Džusy a pyré ─ vitamíny ve smart formě“je informativní projekt polské asociace výrobců džusů a šťáv KUPS, financovaný z fondů EU. Hlavním cílem je zvýšit povědomí o ovocných a zeleninových džusech, šťávách a pyré a jejich benefitech. Více na www.dzusyapyre.cz nebo na FB profilu Žijte SMART.


Připravila: Pavla
Foto: Džusy a pyré
28. 7. 2016
 hodnotit 1 2 3 4 5

Mohlo by Vás zajímat


Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

zajíc
ZAJÍC - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook