Wellness

Rehabilitační pomůcky: overbally a válečky můžete používat i doma

Sbírání lístečků

Nejen přibývající léta, ale i nepříliš zdravý životní styl vedou k tomu, že se často potýkáme s bolestmi pohybového aparátu. Co s tím? Začněte se cíleně hýbat a cvičit, ostatně rehabilitaci lze provádět i v klidu domova. Stačí váš zájem a pár šikovných pomůcek.

Bolest svalů, kloubů a páteře je totiž jen signálem, že s vaším tělem není něco v pořádku. Při akutní, krátkodobé bolesti je nejlepším lékem klid, a jakmile odezní nejhorší fáze, nastupují velice jemné masáže s pomocí uvolňujících emulzí. Ovšem dlouhodobě trvající bolesti si žádají aktivnější přístup. V první řadě se poraďte s lékařem, abyste vyloučili závažnější chorobu, případně vás pošle na léčebnou rehabilitaci. Ovšem pokud ve vašem případě nejde o nic závažného, běžné bolesti mnohdy můžete ovlivnit sami.

Proč nás tělo bolí

Každý kloub i sval je v organismu proto, aby vykonávaly určitou funkci. Jakmile je narušená, začnete cítit bolest a pohyb se zdá najednou těžší. Nezapomeňte, že porucha funkce jedné části hybného systému vyvolá další. Aby vás tělo nebolelo, je třeba uvést kloubní a svalový systém do rovnováhy. Což platí i pro časté bolesti zad.

Pokud v práci celý den stojíte či chodíte, navečer potřebujete relaxovat méně aktivně. Naopak je-li vaše zaměstnání sedavé, po práci ho vystřídejte delšími procházkami. V obou případech je však třeba postupně se naučit kompenzovat zátěž vhodným uvolněním. A právě v tom pomůžou rehabilitační pomůcky.

Jaké rehabilitační pomůcky se nabízí

Vyberte si z mnoha šikovných pomůcek takovou, která bude právě vám nejvíce vyhovovat. Zkusit lze například balanční pomůcky (polokoule či takzvaná čočka, s výstupky, vhodné pro masáže dolních končetin, cvičení, posilování i rehabilitaci).

Velice oblíbené a užitečné jsou i takzvané rehabilitační míče. Například overbally o menších průměrech (třeba 19 cm) využijete zčásti nafouknuté i při dlouhodobém sezení (ulevují páteři), velké gym bally se hodí nejen na krátkodobé sezení u počítače, ale hlavně na cvičení. V tomto případě si však míč vybírejte s ohledem na výšku postavy, například žena vysoká 150 až 175 cm by si měla pořídit gymnastický míč o průměru 65 cm. Nejen pro procvičování drobných svalů a klubů rukou jsou jako stvořené drobné masážní pomůcky: takzvaná vajíčka či ježci, válečky a kroužky. Některé z nejsou pro větší efekt opatřené výstupky).

Pomůže teplo i chlad

Jako první pomoc při nejrůznějších zdravotních potížích, bolestmi počínaje a třeba pohmožděninami konče, se hodí mít doma praktické gelové sáčky. Podle potřeby je lze použít jak ve chladném stavu (dejte je asi na 2 hodiny do mrazničky), tak i v teplém (ohřívají se několik minut v horké vodě). Chladivý obklad uleví například otokům, hřejivý zase „rozpouští“ bolesti.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.zdravotnickydum.cz, Kettler
Zdroj fotografií: Freepik
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků