Wellness

Školáci a držení těla: na co si dát pozor?

Sbírání lístečků

Máte malé děti, byť už školou povinné? A sledujete, jak potomek sedí například u počítače nebo co má ve školní aktovce? To vše totiž ovlivňuje držení těla. Co je správně?

Podle zkušeností odborníků má každé třetí dítko, které chodí do školy, problémy s držením těla. Přitom není až tak těžké dodržovat několik preventivních opatření, abyste zamezili tomu, že se váš potomek v dospělosti bude potýkat se zdravotními potížemi.

Aktovka: kolik má vážit?

Spousta knih, sešitů, ale také třeba pomůcek na výtvarnou výchovu nebo na cvičení, které v daný den dítě vůbec nepotřebuje – to jsou věci, jež zbytečně školáka zatěžují. A to doslova. Přitom váha školní brašny nemá přesahovat deset procent hmotnosti těla vašeho potomka. Jinak dochází k k přetěžování a to se může projevit bolestmi hlavy či páteře a rovněž hrozí vznik skoliózy. Jestliže vaše ratolesti mají bolesti zad už nyní, v útlém dětství, patrně s nimi „porostou“ do dospělosti „Řešit se to dá pomocí rehabilitačních programů s využitím metody Infinity, ale důležitá je samozřejmě i prevence,“ doporučuje Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Jak brašnu lépe uspořádat

Vyzkoušejte si v praxi několik vychytávek, které vašim dětem uleví. Například těžší předměty, jako jsou třeba knihy, umístěte do aktovky co nejblíže k zádům. „Váha knih se tak přenese více na tělo a páteři se alespoň trochu uleví. Dbejte také na to, aby děti v tašce nosily jen skutečně nutné věci. Vhodné je, aby si nechávaly co nejvíce školních pomůcek, které nebudou potřebovat k plnění domácích úkolů, ve školní lavici,“ připomíná lékařka. Chce to trpělivost – každý den je třeba společně se školákem kontrolovat obsah jeho brašny a tím ho postupně naučit, co by v ní měl skutečně mít a co už je navíc.

Nehrb se!

Ať už ve škole, nebo doma, vaše dítka tráví u psacího stolu hodně času. A nejde jen o učení, lákadlo v podobě počítačů, tabletů, playstationů a dalších vymožeností moderní techniky je opravdu velké. Zatímco ve škole může na špatné sezení upozornit učitelka, doma se musíte postarat sami. Co je nejdůležitější? Správná židle a vaše důsledná kontrola. „Dítě by na ní mělo sedět tak, aby se nohy dotýkaly země. Dolní končetiny by přitom měly být rozkročeny na šířku pánve, držení trupu, hlavy a páteře by se mělo co nejvíce přiblížit vertikále,“ připomíná primářka Michaela Tomanová.

Hýbejte se společně

Rovněž myslete také na sportovní vyžití, jen tak dosáhnete toho, že potomek bude mít optimálně protažené tělo. A když ho pohyb příliš neláká? Pak vymyslete takovou aktivitu nebo program, která ho spolehlivě zaujme. Například i do kina můžete jít kus pěšky, ale teď na podzim bude vhodnější vydat se na procházku a nasbírat si přírodniny, ze kterých si doma vyrobíte veselé figurky. Nezapomeňte, že společně strávený čas je tím nejlepším, co svému dítěti můžete dát.

Připravila: Věra Hájková
Zdroj: Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí
Foto: Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí
18. 8. 2021
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků