zapomenuté heslo

V čem jsou zrádné podzimní alergeny a jak na ně

V čem jsou zrádné podzimní alergeny a jak na ně
I přesto, že je léto nenávratně pryč, stále zůstávají ve vzduchu alergeny útočící ze všech stran. Alergici si tedy bohužel ani na podzim neodpočinou. Co konkrétně během podzimního období dráždí naše dýchací cesty a jak na alergeny vyzrát?

Chladné počasí nahrává roztočům

Začíná topná sezóna a roztoči mají teplo a nevětrané místnosti velmi rádi. Pro alergika nejsou závadní roztoči samotní, ale jejich výměšky, které se po smíchání s prachem dostávají do plic a vyvolávají alergickou reakci. Kromě rýmy tak alergika trápí i kašel a v horším případě dokonce astma.


Chladno a vlhko se líbí plísním

Plísně se raz dva dostanou do našich průdušek, kde vyvolávají alergickou rýmu nebo astma. Číhat mohou venku v přírodě i uvnitř našich obydlí. Při venkovní procházce dráždí plísně ukryté v kupách listí. Doma se zase mohou ukrývat třeba v koupelně nebo v kuchyni, kde se kumuluje hodně páry. Plísním nahrává, když dostatečně nevětráme a v bytě se hromadí vlhkost.


Pozor na podzimní pyly

Pyly patří mezi nejběžnější alergeny vůbec. Alergií na pyly trpí ¾ všech alergiků. Mezi nejzákeřnější podzimní nepřátele patří jednoletá žlutě kvetoucí ambrózie a také pelyněk. Pyl ambrózie může vzduchem uletět stovky kilometrů, a objevit se tak i na místech, kde se původně vůbec nevyskytuje. Kromě ambrózie a pelyňku alergikům škodí i chmel, merlík, kukuřice, šťovík a rákos. Pyl se v ovzduší drží až do pozdního podzimu.


Co pomůže:

 

Návštěva lékaře

Pokud vás trápí alergická rýma, ucpaný nos nebo kašel, návštěvu lékaře neodkládejte. Nikdy není pozdě začít s alergií bojovat. Antihistaminika potlačí alergické reakce a utlumí zánět. Lékař vám také sdělí, jaké alergeny vám nejvíce ubližují.


Udržování čistoty

Stírejte pravidelně prach, dostatečně větrejte a zbavte se všech zbytečných textilií a tzv. lapačů prachu. Také často měňte ložní povlečení a dávejte přednost umělým vláknům.


Správná teplota a vlhkost v bytě

Zbytečně místnosti ve svém domově nepřetápějte. Teplota by se neměla přehoupnout přes 21 °C. Dbejte také na optimální vlhkost vzduchu, která by se měla pohybovat mezi 40 a 60 %. K udržení správné teploty i vlhkosti vzduchu jsou v ideální klimatizace do bytu a domu.

Moderní klimatizační jednotky nejsou účinné pouze v letních vedrech, kdy se potřebujete nutně zchladit. Během celého roku dokážou udržet optimální teplotu i vlhkost, čistí vzduch od pylů a zajistí, že váš byt nebude semeništěm nebezpečných alergenů.


Dobrý spánek

Kvalitní spánek podpoří naši obranyschopnost a dodá nám energii potřebnou k boji se zdravotními neduhy. Nedostatek spánku naopak nabourá ochranný systém, a alergeny pak snáze pronikají do těla, kde nadělají spoustu škod.


Posilování imunity

Jezte každý den ovoce a zeleninu a přijímejte dostatek tekutin. Zdravou stravou do sebe dostanete potřebné množství vitaminů a minerálů. Imunitu podpoří také otužování. Dobrá obranyschopnost snižuje riziko propuknutí alergické reakce.

KP
Foto: Czech klima
 hodnotit 1 2 3 4 5

Mohlo by Vás zajímat


Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

zajíc
ZAJÍC - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook