zapomenuté heslo

V hlavní roli vejce

V hlavní roli vejce
Všichni víme, že nám pěkně podražila, což se málokomu líbí, ale marná sláva – velikonoce a nejen ony se bez vajíček neobejdou. Co o nich tedy víme?

Abychom vám nabídli informace doslova od pramene, vybrali jsme je pro vás ze specializovaného webu nasevejce.cz.


Jak přicházejí vejce na svět

Je jasné snad každému; bez slepic – nosnic by to nešlo. Nejprve dozraje žloutek, který putuje vejcovodem, a během této cesty vytvoří ostatní vrstvy (bílek, blánu a skořápku). A vzduchovou bublinu.


Stále se dohadujeme

Zda jsou vejce zdravá, nebo nám škodí. Jak to tedy vlastně je? Podle doc. Ing. Kamily Míkové, CSc., z Ústavu chemie a analýzy potravin patří vejce mezi potraviny s nejvyváženějším obsahem nutričně významných látek a současně je také velmi dobře stravitelné (u žloutku jde až o 100 procent). Základními složkami sušiny vajec jsou proteiny (bílkoviny) a lipidy (tuky). Odborníci si cení vaječných bílkovin, které jsou hodnotnější než proteiny z masa nebo mléka, hlavně kvůli vysokému obsahu esenciálních aminokyselin. – Člověk si je v organismu totiž nedokáže vlastními silami syntetizovat.


A jak se to má s lipidy?

Právě s nimi se pojí někdy v dobrém, většinou však ve špatném světle zmiňovaný cholesterol. Je třeba říci, že bez něj by neprobíhal vývoj kuřecího embrya a ani běžné funkce v našem těle. Docentka Míková uvádí, že hladina cholesterolu v organismu velmi závisí na individuálním metabolismu jedince a stravou ji lze ovlivnit maximálně ze 30 procent. Bohužel pak platí, že vysoká hladina cholesterolu v krvi je jedním z rizikových faktorů při kardiovaskulárních onemocněních.


Vejce a vitamíny

i jdou na ruku. Vajíčka totiž obsahují všechny vitamíny kromě C. A také minerály, nejvíce železa, fosforu, draslíku a zinku.


Přečtěte si obal

Abyste měli jasno o zdravotním účinku vajec z trochu jiného pohledu, a to data minimální trvanlivosti. Číselný údaj rozklíčujete snadno: první číslo znamená den a druhé pak měsíc, kdy vajíčko „přišlo na svět“. Další povinné údaje vám prozradí počet a váhu vajec a také kód třídírny (podle označení CZ poznáte, že je balila čeká firma). Ovšem to stále není všechno – kóduje se nejen obal, ale i samotné vejce, abyste se dozvěděli, kdo vajíčko vlastně vyprodukoval, z jaké země pochází a jakou metodou chovu vzniklo a rovněž jak je velké.


Neobyčejná slepičí vejce

Existují. Slepičí vejce totiž lze rozdělit na standardní a obohacená, a to takzvaně Omega, Selenová a Cereální vejce ze tří zrnin.


Omega vejce

Obsahují hodně nenasycených mastných kyselin včetně polynenasycených masných kyselin s dlouhým řetězcem, které se rozlišují na dvě skupiny: n-6 a n-3. Proč to tak složitě popisujeme? N6 kyseliny nejsou z pohledu výživy žádný zázrak, zato n-3 už ano – preventivně působí proti kardiovaskulárním a zánětlivým nemocem (arterioskleróza, artritida..). Správného poměru zmiňovaných kyselin se dá dosáhnout speciální výživou.

Selenová vejce

Ani ta se nenechají zahanbit. A protože v naší půdě není tohoto minerálu zrovna mnoho, vejce se jím obohacují. Selen je známý antioxidant proti mnoha chorobám, které s sebou nese civilizace, včetně kardiovaskulárních nebo rakovině.


A Cereální vejce tří zrnin?

Slepice se musí krmit směsí, která minimálně z 60 procent obsahuje 3 různé druhy zrniny – nejčastěji jde o pšenici, kukuřici a ječmen. Výsledek? Žloutek pak má krásnou barvu.


Proč kupovat vařená vejce

Když se je přece můžu uvařit doma? To je asi nějaký nesmysl, řeknete si. Kdepak, vařená barvená vejce představují jednu ze specialitek na našem trhu. A oproti doma uvařenému vajíčku nabízejí tu výhodu, že jejich trvanlivost je delší než 1 měsíc (doma uvařené vejce uložené v chladničce vydrží do 1 týdne). Jak je to možné? Skořápka tohoto „měsíčního“ vajíčka se uzavírá pryskyřicí nebo jinou složkou, který vejce konzervuje a ochraňuje před pronikáním mikroorganismů. A tedy i před jeho zkažením.

Připravila: Marcela s využitím zdroje www.nasevejce.cz
Foto: iStock
13. 4. 2017
 hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook