zapomenuté heslo

Vánoční hodování: pochutnejte si bez výčitek

Vánoční hodování: pochutnejte si bez výčitek
Řekli byste, že Vánoce vaši peněženku připraví v průměru o 5000 korun, které utrácíme za dárky a dobré jídlo, a naopak vám přidají až tři kilogramy váhy? Poradíme vám, jak ušetřit peníze i prospět svému zdraví.

Bez dárků by svátky nebyly svátky a bez dobrého jídla a pití se neobejdeme – možná si říkáte. Dárky nyní nechme stranou, zaměřme se na stravovací režim. Ono totiž nejde jen o několik vánočních dnů, které „nabourají“ naše dobré stravovací zvyklosti.

Prosinec = měsíc jídla?

„Zátěžové období začíná už na začátku prosince pečením vánočního cukroví
a mikulášskou nadílkou a končí až po Novém roce,“ uvádí nutriční terapeutka Věra Boháčová z Fóra zdravé výživy (FZV). Čas hodování se tak může protáhnout až na jeden měsíc a o co více doma uklízíme, pořizujeme dárky a chystáte se na svátky, o to méně máme času na sebe – méně cvičíme a sportujeme. A když už zbude chvilka, pak se raději sejdeme s někým blízkým a jdeme si sednout na dortík či alespoň na „dvě deci“.

Pyramida pro zdraví

V těchto chvílích patrně vůbec nepřemýšlíme nad tím, že polovina dospělých Čechů nemá svou optimální tělesnou hmotnost nebo že více než dvě třetiny dospělých Čechů trápí vyšší hladina cholesterolu v krvi. „I v průběhu svátků by se naše strava měla řídit zásadami správné životosprávy. Dobrým pomocníkem může být třeba potravinová pyramida. Ve stravě je vhodné omezovat zejména množství cukru a sladkostí, alkoholu, tuků, především těch nasycených a soli, zkrátka mít na paměti, že potraviny z vrcholu pyramidy by neměly převažovat“, upřesňuje Tamara Starnovská z FZV. Pro zvídavé – potravinou pyramidu najdete například na webových stránkách FZV.

Víme, jak si pochutnat zdravě

Nemusíte nyní lidově řečeno obrátit o sto osmdesát stupňů a preventivně začít držet dietu, ani si zakazovat milované pochutiny. Poradíme vám, jak se šikovně vyvarovat tradičním prohřeškům, a tak svůj organismus ušetřit nadměrného energetického příjmu, příliš velkého množství nasycených mastných kyselin, ale i soli či jednoduchých cukrů. A když k tomu přidáte trochu pohybu, budete se i po svátcích cítit skvěle!
 

  • Vybírejte si vhodnější „mlsky“ a nezobejte je často. Například slané chipsy nahraďte nesolenými oříšky. Proč? Snížíte příjem soli a tuků, organismus nezatížíte trávením špatných látek vznikajících při smažení. Navíc oříšky obsahují prospěšné omega 3 mastné kyseliny.
  • Místo živočišných raději používejte rostlinné oleje a tuky. Proč? Zvýšíte příjem nenasycených mastných kyselin a snížíte množství těch nasycených, snižuje se i spotřeba cholesterolu.
  • Místo salámů, buřtíků či paštik si raději dejte kvalitní šunku. Proč? Čím má více masa, tím méně nabídne tuku a všelijakých přídatných látek. Řekli byste, že když 100 g salámu vyměníte za 100 gramů šunky nejvyšší jakosti, tak sníte asi o 20 g nasycených mastných kyselin méně a zhruba poloviční množství soli?
  • Ke každému pokrmu si pochutnejte na zelenině, či ovoci. Proč? Snáze strávíte i „těžké“ pokrmy, zelenina a ovoce současně zvýší pocit nasycenosti, takže toh ve finále slupnete méně.
  • Jezte také mléčné výrobky, nejlépe polotučné a zakysané. Proč? Tučné, jako například smetana, obsahují mnoho živočišných tuků, jejichž konzumaci byste spíše měli omezovat. A když si dáte například dvacetiprocentní eidam místo čtyřicetiprocentního, sníte až o polovinu méně nasycených mastných kyselin.
  • Vánoční cukroví mlsejte s rozumem, ale už ho nedoplňujte dalšími sladkostmi. Proč? S bonbony, čokoládou či domácími buchtami přijímáte neskutečně mnoho cukru a tuku.


Připravila: Marcela
Foto: archiv redakce
17. 12. 2019
 hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook