zapomenuté heslo

Záporné ionty a vzduch: jak spolu souvisí?

Záporné ionty a vzduch: jak spolu souvisí?
Přestože nás záporné ionty provázejí od okamžiku, kdy jsme se poprvé nadechli, příliš o nich nepřemýšlíme. Ionty jsou obsažené ve vzduchu a vzduch je přece samozřejmost. Nebo je to jinak?

Také máte někdy pocit, že se vám v místnosti hůř dýchá a vzduch je těžký? Ať už je to vaše domácnost, nebo třeba kancelář, je zřejmé, že zde klesl počet záporných iontů. Obecně rozlišujeme ionty na kladné a záporné. Kladně jsou především prašné částice a ionty dusíku, záporně pak ionty kyslíku a vodních par.
 

Vydýchaný vzduch nikomu nesvědčí

Záporné ionty ve vysoké koncentraci jsou typické pro horská pásma, vodní toky a mořská pobřeží. Naopak vzduch s velkou převahou kladných iontů dýcháme například těsně před bouřkou. A podobně dusná atmosféra je mnohdy v uzavřených místnostech a prostorách vůbec.

Abychom si však udrželi zdraví prospěšnou koncentraci záporných iontů, měli bychom pravidelně a účinně větrat. Jinak si snadno vytvoříme prostředí, kde se necítíme dobře, jsme malátní, někdy až ospalí, můžou se dostavit poruchy soustředění, klesá výkonnost… A pokud správně nevětráte ani před spaním a během noci, kdy organismus potřebuje obnovit síly, ráno se budete probouzet bez tolik potřebné energie.
 

Záporné ionty jsou v plusu

Přestože jejich označení neevokuje nic dobrého, opak je pravdou. Záporné ionty totiž míří z plic do krevního oběhu, a tak spolupůsobí na řadu tělesných procesů, například:

  • snižují krevní tlak,
  • podporují imunitu,
  • zrychlují regenerační schopnosti buněk,
  • zlepšují hojení ran,
  • přispívají ke kvalitnějšímu spánku,
  • pozitivně ovlivňují paměť, mentální výkonnost a další.

 

Chcete žít zdravěji? Větrejte!

Zdá se to tak jednoduché, ale… Odborníci doporučují, abychom větrali pravidelně – krátce, zato intenzivně, zhruba pět minut každou hodinu, ve dne v noci. Což není většinou reálné. Jiné řešení nabízí systém řízeného větrání, který do příbytku permanentně přivádí čerstvý vzduch, bez průvanu a automaticky. „Zároveň zajišťuje příjemnou stabilní teplotu, podporuje přirozenou cirkulaci a naopak odvádí vzduch s obsahem oxidu uhličitého a udržuje vyrovnaný poměr kladných a záporných iontů,“ uvádí Jan Řežáb ze společnosti JRD.

Systém řízeného větrání s rekuperací neboli zpětným získáváním tepla si lze pořídit nejen do novostavby, byť je to technicky příjemnější řešení, ale také do starší výstavby. A to jak domů, tak i bytů.


Připravila: Marcela
Foto: archiv firmy JRD
25. 1. 2021hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

vlk
VLK - země


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook