Wellness

Zázrak Omega-3

Sbírání lístečků

Kdyby nebylo ryb, nejspíš bychom se v evolučním řetězci zastavili ve fázi člověka vzpřímeného. Podle některých vědců se z nás stal homo sapiens právě díky nenasyceným mastným kyselinám Omega-3, které hrají svou roli v rozvoji mozkové kůry. A ty se nacházejí především v rybím mase.

Tato teorie způsobila v oblasti zdravého stravování revoluci. Lékaři a výživoví odborníci se zaměřili na přínos nenasycených mastných kyselin Omega-3 v řadě výzkumů a opakovaně došli k závěru, že bychom konzumaci ryb rozhodně neměli zanedbávat. Pokud je zařadíme do jídelníčku alespoň dvakrát týdně, významně stoupá pravděpodobnost, že se vyhneme rozličným civilizačním onemocněním a ochráníme před nimi i naše děti.


K čemu jsou Omega-3 kyseliny dobré?

Stejně jako měly nenasycené mastné kyseliny Omega-3 vliv na evoluci mozku před miliony let, jsou pro něj důležitou „potravou“ i dnes. U dětí podporují správný vývoj mozkových funkcí, pomáhají v učení a v koncentraci, v dospělém věku pak pomáhají zpomalovat stárnutí mozku spojené s rizikem Alzheimerovy choroby.

To ale není zdaleka vše. Nenasycené mastné kyseliny příznivě ovlivňují také srdce a cévy a snižují hladinu cholesterolu. V České republice je více než polovina úmrtí způsobena onemocněním kardiovaskulárního systému a více než šedesát procent lidí má zvýšenou hladinu cholesterolu, která je jedním z nejrizikovějších faktorů vzniku infarktu a mozkové mrtvice. Naopak například u Eskymáků, kteří sice konzumují minimální množství zeleniny a ovoce, ale obrovské množství mořských ryb, se vykytují kardiovaskulární onemocnění jen sporadicky.

Omega-3 kyseliny jsou doslova zázrakem pro klouby a kloubní chrupavky, ale vraťme se k dětem, neboť právě v tomto věku je člověk na kvalitu přijímané stravy nejcitlivější a právě v dětském věku vznikají případné zárodky zdravotních problémů, které nás dostihnou v dospělosti. Důležité je však připomenout, že péče dětskou stravu začíná už během těhotenství matky. Jak je v tomto období dostatečná konzumace nenasycených mastných kyselin živočišného původu důležitá, dokazují závěry českého vědeckého výzkumu – při rizikových stavech, jako je předčasný porod, nebo nízká porodní hmotnost, má krev novorozenců výrazně nízkou hladinu Omega-3 mastných kyselin. Strava matky bohatá na ryby během těhotenství a při kojení může mít příznivý vliv také na inteligenci dětí i na jejich imunitu. Omega-3 totiž pomáhají snižovat riziko vzniku dnes tak častých atopických ekzémů a astma. A mimo jiné může i vhodně regulovat tělesnou hmotnost, lipidové parametry a hladinu krevního cukru.

 

Jaké ryby jsou nejlepší?

Když vezmeme v potaz, že řada lidí vidí rybu na talíři pouze jednou za rok a to o Vánocích, tak každá ryba se počítá. Jinak ale platí, že smažená není tak zdravá jako vařená, čerstvá či konzervovaná, stejně jako sladkovodní není tak hodnotná jako mořská.

Základní rozdíl mezi sladkovodními a mořskými rybami není v kvalitě svalovin (tedy bílkovin), ale v zastoupení jednotlivých mastných kyselin v tělesném a orgánovém tuku (v játrech). Zatímco kapr má ve 100 gramech masa 200 miligramů Omega-3 mastných kyselin a pstruh 500 miligramů, losos 1600 miligramů a sleď dokonce 1700. Naopak u nás tolik oblíbený tuňák má v sobě tři až čtyřikrát méně Omega-3 mastných kyselin než losos.

Když budete přemýšlet, v jaké podobě rybu koupit a konzumovat, mějte na paměti, že rybí maso je svým chemickým složením velmi vhodným prostředím pro rozvoj mikroorganizmů a v porovnání s jinými druhy masa je více zranitelné díky vysokému obsahu vody. „Nejvíce náchylné je během skladování a zpracování. Aby se tomuto zabránilo, je třeba správné zmrazení na mínus osmnáct stupňů celsia bezprostředně po výlovu. To se dělá tzv. šokovou metodou, aby byla co nejrychleji překonána teplota mínus čtyř stupňů, která je pro poškození membrán rybách buněk nejkritičtější,“ vysvětluje Radek Hovorka, který se stal odborníkem na rybí maso díky své práci pro norskou značku konzervovaných ryb King Oscar.

„Čerstvé“ rybí maso je při vhodném zpracování výživově nejhodnotnější. Rozumným řešením jídelníčku bohatého na Omega-3 můžou být i rybí konzervy, ale i tady pozor na kvalitu. Třeba právě King Oscar zpracovává rybí maso podle nejpřísnějších parametrů. Kromě sardinek v rozmanitých omáčkách nabízí i na nenasycené mastné kyseliny nejbohatšího sledě a lososa. Pokud náhodou nevíte, jak konzervované ryby použít v kuchyni, zkuste zajít pro inspiraci na www.kingoscar.cz/recepty.

Připravila: Katka
Foto: iStock
6. 2. 2020

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků