zapomenuté heslo

Zbavte miminko koliky

Zbavte miminko koliky
Vaše miminko zničehonic začne plakat, kroutí se, je zarudlé v obličeji, nožičky přitahuje k bříšku. Křičí, křičí a není k utišení. Když se takto ohlásí bolavé bříško, je pohoda celé rodiny rychle pryč. Co s tím? Přečtěte si naše tipy, jak svému drobečkovi můžete rychle a snadno pomoci.

Nadýmání a plynatost jsou jedny z nejběžnějších zdravotních obtíží, které nás potkávají, a lze o nich bez zaváhání prohlásit, že dokážou pořádně potrápit v každém věku. U miminek se problémy s bolavým bříškem vyskytují především v prvních třech měsících života. Jejich výskyt obvykle souvisí s nezralostí trávicího systému, který si teprve zvyká na život mimo tělo maminky a musí se postupně naučit správně fungovat.

K tomu někdy bohužel patří i bolestivý a hodně uplakaný stav, označovaný také jako kojenecká nebo tříměsíční kolika. U malého procenta miminek mohou být obtíže zapříčiněny alergií na bílkovinu kravského mléka. K dispozici je mnoho návodů, jak miminkům od bolavého bříška pomoci, pokud však máte pocit, že problémy vašeho děťátka jsou závažnější než obyčejné prdíky, neváhejte navštívit svého pediatra, aby mohla být zjištěna příčina obtíží a vyloučeno závažnější onemocnění.

 

Jak kojenecké kolice předcházet?

Kojenecká kolika vzniká náhle, bez příčiny, u jinak prospívajících miminek, tzv. z plného zdraví, a často končí odchodem větrů. Projevuje se především neklidem a neutišitelným pláčem.

Pokud vaše miminko často trápí bolavé bříško, vyzkoušejte následující tipy:

 • Zajistěte co nejklidnější domácí prostředí.
 • Dbejte na správnou techniku kojení tak, aby bylo omezeno polykání vzduchu.
 • Lahvičku s kojeneckou výživou nechte před podáním chvíli ustát, aby spadla pěna, která vzniká při míchání a která může způsobovat problémy s nadýmáním.
 • Vždy nechte miminko po jídle odříhnout.
 • Upravte režim krmení. Večerní krmení by mělo probíhat mezi 22. – 24. hodinou, nekrmte miminko ve spánku, při probuzení je zklidněte místo krmení raději přebalením. Jestliže miminko ve věku 3 týdnů dostatečně přibývá na váze, prodlužujte intervaly nočního krmení.
 • Nemají-li tato opatření efekt, doporučuje se dietní léčba, která u kojených dětí spočívá v přísné bezmléčné dietě maminky. U nekojených dětí se podávají speciální mléka pro léčbu alergie na bílkovinu kravského mléka. Zklidnění by se mělo dostavit do 48 hodin.
 • Pokud kojíte, omezte příjem silně nadýmavých potravin.
 • Kojící maminky mohou pít bylinné čaje proti nadýmání.

 

Jak zklidnit miminko s kolikou?

Způsobů, jak uklidnit plačící miminko, je mnoho. Mezi nejúčinnější patří samozřejmě chování, nošení v šátku, kolébání nebo houpání v kočárku doprovázené zpíváním, broukáním nebo tichým mluvením. Účinné bývá také těsné zabalení do zavinovačky, které miminku připomíná stav, kdy bylo ještě u vás v bříšku.

Vyzkoušet můžete také tzv. úlevové polohy:

 • na bříšku na vašem předloktí, tzv. na „tygříka“;
 • v klubíčku – zádíčka miminka máte přitisknutá k břichu, rukama držíte miminko pod kolínky;
 • na bříšku na vašich kolenou nebo na lůžku, hladíte miminko po zádech, jemně poplácáváte po zadečku.

Dále se doporučuje například mírně nahřátá plenka na bříško nebo teplá koupel - pozor, nikdy nekombinujte teplou koupel a obklady! Úlevu může přinést také masáž bříška, kdy miminko hladíme po směru hodinových ručiček kolem pupíku. Někdy miminko utiší monotónní zvuk v pozadí – třeba spuštěný vysavač nebo pračka ve vedlejší místnosti.

 

Podejte vhodný lék proti nadýmání

Kromě všech výše uvedených opatření můžete svému miminku pravidelně podávat kapky proti nadýmání, např. Espumisan. Ten obsahuje účinnou látku simetikon, který miminku usnadní odříhnutí a vstřebávání plynů ve střevě. Velkou výhodou Espumisanu je, že působí pouze fyzikálně, což znamená, že se nevstřebává do organismu. Nemusíte mít proto obavy, že by jeho podání bylo pro vaše miminko zbytečnou zátěží. Jistě oceníte, že aplikace léku je velice rychlá a jednoduchá - pro úlevu u kojenců stačí přidat 5-10 kapek do každé lahvičky s kojeneckou výživou nebo nakapat na lžičku před každým kojením.


Při výběru kapek proti nadýmání volte vždy registrovaný lék, u něhož je ověřena bezpečnost a účinnost. 

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
15. 10. 2014hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovat
#4: anonym-12598 vloženo: 06. 11. 2015
Espumisan dávat určitě a to pravidelně,ale taky se mi osvědčilo nechat malou pořádně odříhnout...

#3: anonym-12695 vloženo: 18. 09. 2015
Mě teda kolika dost vystrašila! Naše holčička plakala i 3h vkuse :( Takže jsem konzultovala s doktorkou, zkusila změnit techniku kojení a naučili jsme se chovat v klubíčku a na tygříka. K tomu jsme nasadili Espumisan (před každým kojením 5 kapek) a je to mnohem lepší. uf!

#2: anonym-12694 vloženo: 17. 09. 2015
Jj Espumiasan kapičky jsou fakt výborné,osobně jsem je vyzkoušela...ja v těhotenství a Víteček právě na kojeneckou koliku...kapičky jsou k nezaplacení,skvěle mu pomáhají...a za necelou stokorunu měsíčně,není co řešit...

#1: anonym-12598 vloženo: 23. 07. 2015
Na prdíky u nás doma jednoznačně Espumisan...měla jsem s ním dobré zkušenosti v těhu a když se prcek narodil,doporučili nám kapičky už v porodnici...máme s ním velmi dobrou zkušenost a i cena je velmi příznivá,kapičky za necelou stokorunu,vydrží asi na měsíc při dávkování 5 kapek před kojením...
Energie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook