Wellness

Železo a naše tělo: proč se máme mít rádi

Sbírání lístečků

Lámou se vám nehty, vypadávají vlasy? Nemůžete se soustředit? Nebo vás často trápí bolesti hlavy? To je jen drobný výčet možných nepříjemností, které mají společného jmenovatele – nedostatek železa.

Někdo potřebuje jako vzpruhu několik šálků kávy, jiného nabije cvičení, ale třeba právě vám pomůže „obyčejné“ železo, díky němuž získáte novou energii. A všichni si ho cení pro jeho schopnost transportovat kyslík z plic do tkání a z organismu zase odvádět oxid uhličitý.

Na miskách vah

Stejně jako náš vývoj, i potřeba železa se proměňuje. Například děti ve věku 3 až 6 let by měly „baštit“ 5 mg železa a od 7 do 10 let až 10 mg. Ovšem jen o pár let později, od 11 až do 18 let, se doporučená dávka u chlapců pohybuje kolem 12 mg, kdežto u dívek je to jinak: dávka se postupně zvyšuje a mezi 15. až 18. rokem věku má být příjem železa kolem 16 mg. Jakmile se však začneme bavit o dospělosti, pak se naše hladina železa má udržovat okolo 14 mg. Samozřejmě za předpokladu, že jste fit a nečeká vás například operace, ovšem více železa musí přijímat i ženy v době menstruace, když jsou těhotné nebo kojí.

Co se děje, je-li ho málo

I když vás nechceme strašit, je třeba si připomenout, že nedostatek železa může vést k anémii (v ČR jde o zhruba 260 000 žen ve věku 15 až 50 let). A jiné nepříjemnosti? Časté bolesti hlavy, špatná schopnost soustředění, pocity slabosti, ale i bolavé koutky úst, často se lámající nehty nebo nadstandardní vypadávání vlasů – to vše může avizovat nedostatek železa v organismu.

Je třeba jíst špenát?

Pamatujete na Pepka námořníka, který získal neskutečnou sílu v momentě, když si pochutnal na špenátu? Tento kreslený seriál ve své době určitě motivoval ke konzumaci zdravé zeleniny. Pravdou sice je, že špenát obsahuje železo, avšak ne tolik, jak se kdysi tvrdilo. Za tento mýtus může chyba – posun desetinné čárky.

Odkud čerpat železo

Ze stravy živočišného původu ho nejvíce nabízejí maso a vnitřnosti, ze surovin rostlinného původu pak například ovesné vločky, obilné klíčky, luštěniny, meruňky, švestky a oříšky. Aby se železo optimálně vstřebalo, k tomu mu napomáhá vitamín C, kvašené výrobky nebo bílkoviny z masa. Naopak jeho správnému využití poněkud brání mléko, sýry, káva, černý čaj a jiné.

Zaujalo nás

Vegetariány to asi nepotěší, avšak co se dá dělat – náš organismus dokáže lépe využít železo ze živočišných zdrojů. Pokud je to pro vás zásadní překážka, pak si svou optimální „železnou“ hladinu v těle udržujte pomocí doplňků z lékáren.

Připravila: Marcela s využitím zdroje Femibion Železo Ferrochel
Foto: SXC
12. 4. 2017
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků