Wellness

Život s televizní obrazovkou

Sbírání lístečků

Moderní plazmové obrazovky trůní v obývacích pokojích a jejich modrá světla blikají každý večer téměř ze všech oken. Televize je fenoménem současnosti a život bez ní si dnes už nedokážeme představit. Je to správné?

Je to tak pohodlné. Večer se sesuneme do křesla nebo na gauč, k ruce si vezmeme pytlík brambůrků, sklenici piva nebo dvojku vína a vklouzneme do děje našeho oblíbeného seriálu. Když nás neuspokojí televizní program, sáhneme po nějakém oblíbeném filmu na DVD. Někteří z nás dokonce zapínají televizi hned po příchodu domů, aniž by ji sledovali. Funguje prostě jen jako zvuková kulisa při jiných činnostech. Proč nás vlastně blikající obrazovka tak fascinuje? Podle psychologů má podobné účinky jako sedativum. Můžete „vypnout“ mozek a hodit za hlavu starosti. Pasivně a bez námahy se necháte bavit. Jenže vždycky je něco za něco. V tomto případě platíme za nadměrné sledování televize tělesným i duševním zdravím.


Statistika 

V České republice vlastní lidé dohromady více než 3 a půl milionu televizních přijímačů. Vědci spočítali, že průměrný člověk stráví dnes před televizní obrazovkou až polovinu svého volného času. Je to asi 12 let. Sledujeme zprávy, sladké seriály, filmy a zábavné pořady nejrůznější kvality. Sedíme a žijeme životy televizních hrdinů a ten náš vlastní nám přitom utíká. S naším tichým souhlasem, aniž bychom si to vlastně uvědomovali. Tento přístup skýtá nejednu záludnost.


Televize jako droga 

Psychologové se shodují v tom, že se na televizi můžeme stát závislí jako na droze. Týká se to hlavně lidí se sklonem k závislostnímu chování. Ti totiž mají obecně snahu dosahovat nejrůznějších věcí, stavů, vztahů, prožitků a zážitků pokud možno bez vlastního přičinění a snahy. A to televize umí dokonale. Pokud pak člověk zjistí, že starosti, nepříjemné myšlenky nebo třeba pocity osamění rychle zažene právě sledováním televize, může se na tom stát závislým velice snadno.


Málo pohybu

Dlouhé vysedávání před „bednou“ má negativní dopad na naše zdraví. Velkým rizikem je strašák zvaný obezita. Jedna se málo hýbeme, a navíc při sledování oblíbených programů často zbytečně spořádáte spousty kalorií. Řeč je o všech mastných přesolených pochutinách, čokoládách a sušenkách, po kterých saháme vlastně mimoděk. Na konci napínavého filmu se pak jenom divíme, co jsme to zase všechno snědli. A pomalu a jistě začínáme tloustnout. Díky dlouhému sezení a konzumaci nezdravých dobrot, se zpomaluje náš metabolizmus a vzrůstá množství cholesterolu v krvi. Kromě přibývajících kilogramů tak hrozí i nebezpečí cévních onemocnění a ohrožení srdce. Pokud si mlsání u televize nedokážete odpustit, připravte si na talířek místo chipsů raději čerstvé ovoce a sklenici vína či piva vyměňte za vodu nebo čaj.


Špatné spaní

Televize má negativní vliv i na kvalitu spánku. Mnohdy stojí i za častými problémy s nespavostí. Po dlouhých hodinách před obrazovkou může být náš spánek kratší a méně kvalitní. Lékaři také radí, že bychom měli vypnout televizi nejpozději 45 minut před ulehnutím do postele. Nezapomeňte, že nejkvalitnější je spánek kolem půlnoci, takže byste si měli odpustit noční sledování filmů, i kdyby byly sebezajímavější. To si je raději nahrajte a koukněte se na ně kdykoli jindy během dne.


Všeho s mírou

Abyste se nestali otrokem své „bedýnky“, snažte se mít její sledování trochu pod kontrolou. Vybírejte si z vysílání předem určité pořady, které vás v programu zaujmou, a televizi zapínejte pouze kvůli nim. Zaměřte se i na jiné činnosti, které můžete ve volném čase dělat. Sportujte, čtěte knížky, hrajte s partnerem a dětmi karty nebo si jen tak povídejte. Brzy zjistíte, že večery bez seriálů jsou daleko zábavnější. A věřte, že budete mít více energie a chuti do života.


A co děti?

Pozor na „odkládání“ potomků před obrazovku. Televize učí děti jen pasivně přijímat, místo toho, aby se aktivně a tvořivě účastnily dění kolem sebe. Ty menší jen těžko odlišují realitu od fikce a snadno se pak ztotožňují s filmovými hrdiny. To, co prožívají oni, si chtějí vyzkoušet na vlastní kůži. Nehledě na to, že přemíra sledování televize může omezovat vyjadřovací schopnosti dětí, narušuje schopnost koncentrace a snižuje způsobilost k učení. Malí diváci se bez televize nudí, nedokážou si hrát samostatně ani s jinými dětmi a mají problémy navazovat běžné sociální vztahy. Klíč k řešení je v nás. Děti nás totiž napodobují. Pokud sami před televizí prosedíme několik hodin denně, těžko budeme svým potomkům tím správným příkladem. Vypněte ji a svoji pozornost věnujte dětem.

Text: Zuzana
Foto: iStock
5.3. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků