Medicína

Záněty močových cest u dětí

Cystitida patří mezi bolestivá onemocnění, která bychom určitě neměli podceňovat a doufat, že odezní samy od sebe. Ačkoli znají zánět močových cest především dospělé ženy, jde o onemocnění, které se nevyhýbá ani malým dětem.

Projevy onemocnění

Kojenci a batolata nejsou schopna popsat, jak se cítí. Ale zpozornět byste měli, když dítě při močení pláče, případně si stěžuje na bolest a pálení, když močí často a v malých dávkách a má zvýšenou teplotu. Stává se také, že u kojenců a batolat toto onemocnění probíhá bez klinických příznaků. Dítě nepřibírá a trpí nechutenstvím, u kojenců bývá klinickým příznakem přetrvávající žloutenka.

Co je příčinou?

U miminek může být příčinou tohoto onemocnění vrozená vada a setkáváme se s ním i u chlapců. Obecně ale platí, že záněty močových cest trápí spíše dívenky. Ve většině případů jsou příčinou infekce bakterie Escherichia coli, které se vyskytují v lidské stolici. Jakmile se však dostanou do pochvy nebo do močového ústrojí, přemnoží se tam a vyčerpávají imunitu močového systému. U dívek je náchylnost k infekcím dána anatomií pohlavních orgánů. Mají totiž krátkou močovou trubici, která se navíc nachází v blízkosti konečníku, což umožňuje relativně jednoduchý přístup bakterií ze stolice. Pak už stačí třeba jen prochladnout a problém je na světě.

Diagnóza a léčba

Pokud má dítě příznaky, které mohou souviset s infekcí močových cest, měli bychom zamířit ihned k lékaři. Ten vyšetří moč pomocí citlivých chemických a mikroskopických testů a dost možná provede i sonografické vyšetření ledvin a močového měchýře. Základem léčby je pak antibakteriální léčba v podobě podávání antibiotik či sulfonamidů. K dalším doporučeným opatřením patří dostatečné podávání tekutin. V každém případě je nutná zvýšená hygiena, s čímž souvisí častá výměna plenek u kojenců a batolat a upřednostnění sprchování před koupáním ve vaně.

Připravila: Eva Šarfová

Zdroj informací: kidshealth.org/en/parents/urinary.html
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků