Medicína

Zbavte se bradavic

Nevzhledné hrbolky vyskytující se nejčastěji na rukou či nohou trápí děti i dospělé. Jejich odstranění je někdy běh na dlouhou trať a pomoci musí často i lékař. Jak se takové bradavice léčí?

Podle lékařů jsou bradavice vlastně malé nezhoubné nádorky, které mají na svědomí tzv. humánní papilomaviry – HPV. Nejčastěji se objevují u dětí či mladších lidí či u pacientů se sníženou imunitou. Odkud se berou? Jde o infekční onemocnění přenosné dotykem. Základní podmínkou pro vytvoření bradavic je přítomnost viru a třeba jen nepatrné poranění kůže. Inkubační doba viru je přitom zhruba tři až čtyři měsíce, pak se na našem těle objeví maličký hrbolek, který se postupně ještě zvětší. Nakazit se je přitom jednoduché, a to zejména v letních měsících, kdy chodíme na boso. Často je to například na koupalištích, ve sprchách nebo třeba ve fitness centru.


Možnosti léčby

Pokud bradavici na svém těle objevíte, máte několik možností, jak se s ní vypořádat. Buď navštívíte rovnou lékaře, který ji odstraní chirurgicky nebo pomocí kryoterapie, což je metoda využívající nízké teploty kapalného dusíku. Další možností je zajít do lékárny a zkusit se bradavic zbavit pomocí nějakého volně prodejného přípravku. Často jde o přípravky, jež obsahují kyselinu salicylovou.


Další doporučení:

  • Pokud objevíte bradavice, raději navštivte lékaře a poraďte se o vhodném způsobu léčby.
  • V bazénech a na veřejných koupalištích vždy noste gumové pantofle!
  • Posilujte svůj imunitní systém – snažte se zajistit svému tělu dostatečný přísun vitaminů C a E.
  • Pokud „trpíte na bradavice“, vsaďte na Echinaceu, dostupná je třeba v tabletkách.

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
7. 6. 2017

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků