zapomenuté heslo

Arnika horská

Arnika horská
Jak už název byliny napovídá, často se s ní setkáte ve vyšších polohách, na pastvinách a loukách. Jemně vonící rostlina potěší nejen svou přirozenou krásu. Kdy vám může prospět?

Arnika horská běžně roste v Evropě, a už zkraje léta ji zdobí napohled jednoduché, o to však možná půvabnější žluté až oranžovo-žluté květy.


Co se používá

Právě ty se také nejvíce využívají pro zdraví, byť zužitkovat lze celou rostlinu. U nás je arnika horská chráněná, pro léčivé účely se dováží. Obsahuje flavonoidy, silice, karotenoidy a další užitečné látky, detailní složení však není dodnes přesně rozklíčované.


Vnitřně i zevně

Pozitivně působí v kardiologii, například na prokrvení věnčitých cév. Zevně se na ni sází jako na skvělý hojivý prostředek nejrůznějších ran, ale i vředů, rovněž ji lze použít při zánětech křečových žil. Pomáhá obnovovat tkáň, eliminuje modřiny, ulevuje od bolestí svalů a kloubů, otoků či revmatických nebo artritických potíží.


Léčivá forma

Dříve se jako léčivý prostředek využíval i čaj, jak mimo jiné dokládají zmínky o jedné z největších osobností světové literatury, J. W. Goethe. V současné době se téměř výhradně sází na arnikovou tinkturu. Byť i z ní a za pomoci dalších složek vám každý dobrý lékárník dokáže namíchat mast – tu však neaplikujte rovnou do rány, jen na její okraje.

Pozor si ale dejte na koncentraci tinktury, musí se ředit (neředěná je toxická a působí až leptavě).


Příklad ředění

Pro zevní použití se jedna lžička tinktury rozmíchá ve 100 až 130 ml převařené nebo destilované vody. Do roztoku namočte bavlněnou či lněnou tkaninu a přiložte ji na problematické místo. Buďte trpěliví, po každých 20 minutách obklad vyměňte. Optimální je vydržet celou proceduru asi po dobu 2 hodin, a ještě lepší výsledky vás čekají, když ji podstoupíte dvakrát denně.

Arnika horská podporuje přirozenou obranyschopnost. Také se má za to, že přispívá k celkovému uklidnění před menstruací. Cení si jak léčitelé, tak homeopaté.

Připravila: marcela s využitím zdroje Herbář léčivých rostlin www.eminent.cz.
Foto: Herbář léčivých rostlin
18. 1. 2019hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

kohout
KOHOUT - kov


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook