zapomenuté heslo

Jablkové poselství

Jablkové poselství
Máte rádi naše tradiční ovoce, jen vám připadá obyčejné? Ale i jablka v sobě skrývají léčivé síly. Což dobře věděli naši předci, kteří denně snědli jedno až dvě. Co myslíte, proč asi?

Chtěli se totiž vyvarovat vysokého krevního tlaku a riziku potenciálního infarktu. Ale důvodů proč si dopřávat toto zdánlivě obyčejné ovoce v pravidelných dávkách, je mnohem více.

 

Jablko symbol vášně?

Jablko je opředeno spoustou mýtů a bájí. Symbolizuje plodnost, sexualitu, přitažlivost, živočišnost… Střežily ho právě bohyně lásky a plodnosti, a kdo ho snědl, měl zůstat věčně mladý. Díky svému tvaru se rovněž považuje za sjednocující element, protože připomíná zeměkouli.

 

Pochutnejte si

Naše tradiční ovoce obsahuje nejvíce užitečných látek ve slupce: vitamín C, železo, hořčík, draslík, karoten, vlákninu a nenasycené mastné kyseliny. Zhruba třetinu jablíčka tvoří pektin, který například přispívá ke snižování hladiny cholesterolu a krevního tuku, v plodech lze najít i třísloviny léčící záněty sliznic střev. Zmiňovaný draslík přispívá ke správné funkci ledvin, posiluje činnost svalů a je důležitý i při přenosu nervových vzruchů. Jablko ovšem nabízí i další tělu prospěšné složky včetně vápníku, který tělo nejlépe využije, když se podává společně s vitamínem C a hořčíkem. A právě tyto tři složky nabízejí jablka ve vhodném poměru.

 

Jablka dokážou podpořit imunitu

… ale i srdce, krevní oběh a cévy – to je jejich hlavní poselství. Například lidé si dříve kyselá jablka orestovali na másle a konzumovali je právě na posílení organismu. Dále ještě přidejme zmínku, že jablečná dieta se nasazuje při poruchách trávení a zánětech žaludku a střev. Prý by ji měli zkusit také kuřáci, kteří chtějí skončit se svým zlozvykem, ovšem asi to nebude až tak jednoduché. Ostatně kde chybí pevná vůle, nepomůže ani rajské ovoce.

 

Čaj z jablečných slupek

Můžete ho pít jen pro osvěžení, jinak se doporučuje při horečkách, zánětech a při zvýšeném vylučování kyseliny močové. Přelijte 10 g čerstvých nebo sušených jablečných slupek 200 ml vroucí vody, nechte několik minut vyluhovat a sceďte. Pijte 2 až 3 šálky denně.

 

Jablečný sirup

Je vhodný pro uklidnění malých dětí, ale dopřejte si ho i tehdy, když řešíte kašel nebo chrapot.


Nakrájejte 1 kg jablek na čtvrtky, uvařte doměkka v 1 l vody a pak vymačkejte šťávu. Přidejte několik kostek cukru nebo lžičku medu a vařte na mírném ohni, dokud šťáva nezhoustne. Denně se doporučuje konzumovat až 4 čajové lžičky.

 

A co ještě?

Jablečné víno prospěje při zácpě, jablečná syrovátka mimo jiné čistí jazyk a uvolňuje hleny, jablečný obklad z čerstvě nastrouhaného plodu zabaleného v gáze ulevuje krevním výronům a jablečná dieta (vždy po 2 hodinách 200 g, denně máte sníst nejméně 1 kg jablek) se doporučuje při nadváze, otocích a zažívacích potížích, zejména při průjmu.
 

Připravila: Marcela s využitím zdroje Léčivé stromy a keře podle bylináře Pavla nakladatelství Eminent
Foto: iStock
31. 10. 2020



hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovat



Energie dne

drak
DRAK - dřevo


Doporučujeme



Poslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook