zapomenuté heslo

Komu prospěje levandule?

Komu prospěje levandule?
Přestože si tuto výrazně aromatickou rostlinu stále spojujeme s francouzskou Provence, vypěstovat si ji můžete také u nás. A kdyby se vám do toho nechtělo, usušené květy jsou běžně k dostání. A nejen ony. Kdy se levandule hodí?

Osvědčená rada pro hospodyňky zní – usušené květy v plátěném pytlíčku uložte či zavěste do skříní a skříněk, pomůžou vám odpuzovat moly a navíc daný prostor příjemně provoní. Jelikož nám však v této rubrice jde hlavně o zdraví, doporučíme vám nyní i jiné možnosti použití.
 

Květy levandule v první řadě

Z rostliny se v létě sbírají hlavně květy, které se suší, dále se pak využívá celá nať. Používání levandule ovšem není výdobytkem moderní společnosti, už v dobách antického Říma si ji lidé přidávali do koupelí. Spoléhali se na ni rovněž při přípravě zkrášlovacích produktů (levandule čistí pleť), dobře ji znali také v kuchyni a samozřejmě neopomínali ani její vliv na zdraví.
 

Voní a uklidňuje

Levandule přispívá k tlumení bolestí hlavy z psychických příčin, protože uklidňuje, což můžete využít i při nespavosti, pokud je zapříčiněná myšlenkovým neklidem ve vaší hlavě. Dále eliminuje křeče trávicího ústrojí, a tím podporuje pravidelné smršťování svalstva v této oblasti a vylučování žluči. Působí mírně močopudně, ulevuje bolestem při revmatismu, slibuje antibiotické účinky. Rovněž dokáže zklidnit podrážděné sliznice v důsledku senné rýmy a přispívá k léčení neuralgie v obličeji.
 

Jak se užívá

Vnitřně ve formě čajů, na revmatické bolesti v podobě odvaru přidaného do koupele, na potírání podle druhu volte například obklad s levandulovým výluhem nebo potírání silicí či olejíčkem, při senné rýmě uleví inhalace a podobně.
 

Vyrobte si sami levandulový obklad

Levandulový obklad si připravíte velice rychle: zalijte 4 čajové lžičky květů půl litrem vařící vody a nechte 5 minut vyluhovat. Do výluhu namočte například bavlněnou tkaninu a horké přikládejte na bolavé místo (ulevuje bolestem při neuralgiích). Ovšem obklad se doporučuje také používat na zlomeniny.
 

Levandule a senná rýma

Připravte si 10 g květů, které zalijte 1 l vody a krátce povařte, nechte 10 minut vyluhovat. A můžete začít inhalovat. Inhalaci, která prospívá při senné rýmě, si dopřávejte několikrát denně.
 

Aktuálně doporučujeme

Levandulovou silici nebo olejíček využijete, když si vy nebo děti přinesete například z vycházky v přírodě nezvaného hosta – klíště. Problematické místečko pokapejte a „vetřelce“ odstraňte.


Připravila: Marcela s využitím zdroje Léčivé stromy a keře podle bylináře Pavla, který vydalo nakladatelství Eminent www.eminent.cz

Foto: SXC
3. 4. 2020
 hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook