zapomenuté heslo

Léčivé rostliny na podporu imunitního systému

Léčivé rostliny na podporu imunitního systému
Nechce se vám toulat se po lesích a stráních a raději si nasušené bylinky koupíte? Pak určitě víte, k čemu se známé druhy používají. My vám však poradíme, jak se zorientovat mezi léčivými rostlinami, které nejsou až tak běžné.

Třapatka nachová

Extrakty z kořenů nebo z květů prospějí vnitřně při léčbě močového ústrojí, chřipky a jiných viróz, také při gynekologických potížích, léčbě žaludečních vředů, gastritid a prostaty. Zevně se kromě extraktu může použít nálev nebo mast, a to zejména na špatně se hojící rány, proleženiny, omrzliny, ekzémy, lupénku i pooperační rány.
Co možná nevíte: Třapatky si můžete vypěstovat také v našich zeměpisných podmínkách.


Pupalka dvouletá

Olej z této byliny snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje vzniku trombóz, příznivě ovlivňuje vysoký krevní tlak. Rovněž stabilizuje cukrovku, působí na látkovou výměnu tuků a cukrů, má protivirové účinky. Užívá se i u zánětlivých onemocnění kloubů, dále u některých ekzémů, astmatu, alergií a dámy ocení, že zklidní stavy premenstruačního syndromu.
Co možná nevíte: Pupalka se dostala do Evropy v 17. století a postupně zdomácněla také u nás, planě roste u silnic, na rumištích a železničních náspech.


Brutnák lékařský

Vnitřně působí mírně projímavě a protizánětlivě, používá se při déletrvajících problémech s ledvinami, slibuje protirevmatické účinky. Poslouží vám i při nemocech horních cest dýchacích jako kloktadlo, také posiluje práci srdce a nervové soustavy. A zevně? Podporuje hojení ran a spálenin, pomáhá léčit bércové vředy – v tomto případě se kromě macerátu nebo odvaru přikládají na vředy čerstvě rozdrcené listy.
Co možná nevíte: Brutnák není jen léčivka, ale také zelenina. Jeho listy chuťově připomínají okurku a přidávají se do zeleninových salátů, ovšem i do mletých mas, nádivek a k rybám.


Vilkakora

Kdy na ni vsadit? Při zánětlivých chorobách (astmatu, revmatismu, artritidě), poruchách menstruace, infekcích močových cest, žaludečních vředech a při léčbě chronického únavového systému. Udělá vám dobře, i když trpíte onemocněním pohybového ústrojí, přepadne vás chřipka nebo jiná infekční choroba, s úspěchem se „popere“ s potížemi zažívacího traktu, ovšem zlepšuje i stav cév, snižuje krevní tlak nebo prospívá při zánětu spojivek.
Co možná nevíte: Pochází ze Střední a Jižní Ameriky, léčebně se užívá kůra z kmene a kořenů.


Lapačo

Obecně se lapačo cení pro svůj protizánětlivý, analgetický a antioxidační účinek, působí proti bakteriím, houbám a parazitům. Konkrétně to znamená, že vám prospěje například při artritidě a revmatismu, dýchacích problémech, chřipce i nachlazení, ale i diabetu, alergiích, některých onemocněních jater a tak bychom mohli pokračovat.
Co možná nevíte: Až přijde čas, kdy se to kolem bude hemžit chřipkami a nachlazeními, užívejte preventivně lapačo. Dvě čajové lžičky kůry vařte 5 až 8 minut v 1 litru vody, pak 15 minu luhujte a přes den vypijte 2 až 3 dávky.


Černucha setá

Semena uvolňují křeče hladkého svalstva, působí proti nadýmání, močopudně i žlučopudně, urychlují vylučování mateřského mléka, usmrcují střevní parazity. Preparáty z černuchy seté se využívají v kožařství, v interním lékařství (onemocnění trávicí soustavy, ledvinové kameny, hemoroidy) a rovněž při infekcích horních i dolních cest dýchacích, astmatu, při léčbě chronického únavového syndromu a dalších potížích.
Co možná nevíte: Semena se hodí i jako náhražka pepře, chilli a zázvoru. Navíc v teplých oblastech si černuchu setou můžete sami vypěstovat.

Připravila: Marcela s využitím zdroje Léčivé rostliny třetího tisíciletí (Nakladatelství Start), www.nakladatelstvi-start.cz
Foto: SXC
20. 1. 2017hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovat
#1: anonym-12695 vloženo: 16. 02. 2017
Ještě rakytník. Používám tinkturu, každý den 10 kapek na posílení imunity. A k tomu i dětem a manželovi dávám každé ráno (teď přes zimu) tabletku Preventanu. A zatím jsme fit a nemoci naštěstí chodí kolem nás obloukem.
Energie dne

kohout
KOHOUT - kov


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook