zapomenuté heslo

Léčivé rostliny (nejen) pro seniory

Léčivé rostliny (nejen) pro seniory
Ani zralý věk, někdy nepříliš pozitivně nazývaný stářím, nemusí vždycky znamenat jen zdravotní potíže. A když už přijdou? Zkuste se spolehnout také na bylinky!

I když člověka v požehnaném věku trápí lecjaké neduhy, neznamená to, že musí okamžitě běžet k lékaři. Na druhé straně je však zbytečné podceňovat varovné příznaky. Ideální cesta? Ptejte se odborníků, konzultujte svůj zdravotní stav a pokud je to možné, využijte léčivou sílu bylinek.


Jinan dvoulaločný

Tento zelený pomocník je známý rovněž pod jménem Ginkgo biloba a nejvíce roste v Číně a v Japonsku. Ale i vy si ho můžete vypěstovat na zahradě, a bez problémů! Pak si třeba utrhnete pár lístků a uvaříte si z nich čaj, ovšem větší účinek mají speciálně připravené produkty. V tradiční čínské medicíně se běžně používají semínka a kořen, která léčí astma nebo zánět močového měchýře, používají se i proti kašli nebo na podporu trávení. Listy zase ovlivňují vysoký krevní tlak a poruchy periferních částí krevního oběhu. Vědecké výzkumy dále potvrzují, že extrakt z listů podporuje cirkulaci krve v mozku a tak prospívá při cévní mozkové nedostatečnosti, migrénách, závratích a poruchách paměti.

Preventivně lze tento extrakt používat pro zpomalení procesu stárnutí i jako ochranu před mozkovou mrtvicí. Ginkgo totiž zlepšuje mozkové funkce, kromě paměti jde o bystrý úsudek nebo schopnost zpracování informací, takže je jasné, že prospívá a současně v určitých fázích dokáže pomáhat s léčbou předčasné senility nebo Alzheimerovy demence.

 

Lékořice uralská

Řekli byste, že tato rostlina patří mezi nejstarší zelené „prostředky“ používající se k léčbě? Vidíte a mnozí z nás ji ani neznají, přestože v tradiční čínské medicíně má stejně důležité postavení jako ženšen.I lékořici uralskou si můžete vypěstovat v našich podmínkách. Kořen se používá při nachlazení, zánětech v krku a průdušek, u diabetu, cirhóze jater a dalších potížích v oblasti trávicího systému, dále snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Zevně pomáhá při kožních problémech. Nejčastěji se používá odvar, případně lze žvýkat plátky sušeného kořene (šťávu spolkněte, zbytky plátků vyhoďte). A na zmiňované kožní trable prospěje koupel v odvaru po dobu 5 minut a potom je třeba dané místo opláchnout čistou vodou.

 

Chmelík vejčitý

Patří do bylin z čeledi jitrocelovitých, ale když řekneme latinský název – Psyllium – asi budete mít hned jasno. Nejdůležitější složkou je totiž vláknina, která ovlivňuje práci střev a vstřebávání některých látek, jako například tuků. Kdo má potíže s vyprazdňováním, měl by vlákninu užívat pravidelněě, navíc vzniklý gel uklidňuje stěny žaludku i střev. Ovšem tento gel pomáhá také při potížích s přebytečnými kilogramy (evokuje dojem sytosti) a snižuje hladinu LDL cholesterolu v krvi. Vlákninu můžete přidat do vody, promíchat a hned vypít, ale pro mnohé bude chutnější ji dávat do polévek, omáček, jogurtů…

 

Juka

Indiáni Severní a Střední Ameriky tuto rostlinu považovali za strom života. A přestože se mnohdy pěstuje hlavně pro svůj půvab, yucca shidigera dokáže pomoci i vašemu zdraví. Přípravky z ní vyrobené zlepšují vstřebávání potravy a podporují detoxikační procesy. Juka dokáže čistit žaludek a střeva, napomáhá tvorbě trávicích enzymů, přispívá k odstranění chronických chorob tlustého střeva stejně jako při potížích s vyprazdňováním. A rovněž pozitivně ovlivňuje cukrovku 2. typu. Ale to ještě není všechno - také se uvádí, že účinné složky z juky podávají pomocnou ruku při léčbě revmatoidní artritidy i nerevmatických zánětů kloubů. Látky zvané saponiny navíc usnadňují vykašlávání při zánětech horních cest dýchacích. Juka dále snižuje hladinu cholesterolu v krvi a podporuje celkovou imunitu.


Připravila: Marcela s využitím zdroje Léčivé rostliny třetího tisíciletí www.nakladatelstvi-start.cz

Foto: iStock
26. 6. 2020hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovat

DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook