zapomenuté heslo

Meruňky: Krása v květech a zdraví v plodech

Meruňky: Krása v květech a zdraví v plodech
Aktuálně jsou k dostání šťavnaté oranžové plody, které chutnají snad všem. Využijte právě probíhající meruňkovou sezónu, která kromě chuti nabízí i podporu vašemu zdraví.

Na jaře nás stromy meruněk potěší pohledem na bílé nebo růžové květy, a nyní v létě zase obsypanými plody. Pokud vám záleží na tom, co jíte a chcete znát původ zakoupených meruněk, doporučujeme navštívit farmářské trhy, například v Praze u metra Pankrác nebo Anděl, kde je prodávají Schauerovy zahrady.


Léčivé síly plodů

K podpoře zdraví se nejčastěji využívají plody, méně pak květy a listy. Zajímá vás, co sladké meruňky obsahují? Kromě cukrů jde o mnohé kyseliny, například jablečnou, citrónovou nebo listovou, dále beta-karoten, z něhož si náš organismu vyrábí vitamín A, vitamíny řady B a také C, rovněž i fosfor, železo, měď a jiné přírodní složky.
 

Užitečný beta-karoten

Nejčastěji se zmiňuje působení beta-karotenu, který chrání organismus před škodlivými vlivy volných radikálů, ale také podporuje správnou činnost imunitního systému, funkci štítné žlázy a jater. Pokud jste aktuálně v doléčovacím režimu po vážné nemoci, měli byste si meruňky ordinovat denně. Vitamín A ve svém důsledku přispívá ke zlepšení zraku, rovněž je potřebný pro vývoj kostí, spolupůsobí i na tvorbu kůže a sliznic. A i když to pro někoho může znít jako maličkost, pomůže vám zbavit se únavy.
 

Na srdce, ale i hemeroidy

Látky obsažené v plodech jsou užitečné pro naše srdce i nervovou soustavu, krvetvorbu, růst buněk, práci žaludku nebo střev. Chcete tip pro krásu? „Ordinujte si“ meruňky preventivně, protože předcházející vzniku šedin. A pokud někdo ve vašem okolí potřebuje podpořit chuť k jídlu, hned mu meruňky také doporučte. Široký léčivý záběr oranžových plodů dokládá i fakt, že z meruněk si lze připravit odvar, který se používá, když vás trápí hemeroidy.
Velmi chutné jsou však i sušené meruňky, nabízející velký podíl železa.
 

Tip pro lidi nemocné s játry

I vy si můžete dopřát meruňky, raději však v podobě zavařenin. Vyzkoušejte například meruňkovo-ananasový džem:
Nejprve omyjte a vypeckujte 600 g meruněk, odvažte si i 375 g ananasu (nebo zvolte jiné ovoce, třeba višně či banány) a vše pokrájejte nadrobno. Smíchejte s 1 kg želírovacího cukru, zakapejte šťávou z jednoho citrónu a směs odložte na 3 až 4 hodiny. Pak ji dejte v hrnci na plotnu a vařte zhruba 4 minuty. Po dostavení zavařeninu okamžitě dejte do sklenic.
 

Recept pro krásu

Krásně zralou meruňku rozmačkejte a smíchejte s trochou slézového čaje, naneste na omytý obličej a nechte působit přibližně 15 až 20 minut. Tato přírodní ovocná maska dodá pleti vlhkost a pomůže vyhlazovat vrásky, které vznikají sluněním.


Připravila: Marcela s využitím zdroje Léčivé stromy a keře podle bylináře Pavla nakladatelství Eminent
Foto: iStock
22. 5. 2020hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook