Ostropestřec pomůže vašim játrům

Ostropestřec pomůže vašim játrům
Ostropestřec mariánský je jedním z nejúčinnějších prostředků pro podporu zdraví jater. Používá se při mnoha chorobách s nimi spojených, ale také například po prodělané chemoterapii. Nejčastěji se s ním setkáme ve formě oleje lisovaného z jeho semen, není to však jediná možná cesta.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je rostlina připomínající bodlák, s bíle skvrnitými, tuhými listy po okrajích lemovanými trny. Kvete fialově na vysokých stoncích. Může růst jako jednoletá nebo dvouletá rostlina.


Léčivé účinky ostropestře

Vnitřně:

Dávkování ostropestře

Nejúčinnější je přímo konzumace semen – cca 20-60 ks po každém větším jídle. Semena je nutné pořádně rozkousat, aby je organismus strávil. Slupky jsou pro náš organismus neškodné, spíše užitečné, nelze je však doporučit lidem se záněty trávicího ústrojí – v tomto případě je nejlepší semena pomlít na mlýnku těsně před konzumací.


Můžeme také použít odvar z ostropestřce – i v tomto případě je lepší jej před vařením pomlít, jinak by trvala příprava velmi dlouho. Na šálek nálevu postačí 1 lžička semen vařená 5-10 minut, semena ponecháváme ve vodě až do jejího zchládnutí na požadovanou teplotu. Poté odvar scedíme a pijeme – ideálně během jídla nebo těsně po něm. Podávání ostropeřce je možné i v těhotenství, dokonce bývá doporučováno.


Další využití ostropestře

Ostropestřec je i poměrně vzhledná rostlina, proto ji můžeme pěstovat i pro okrasu. Hodí se však spíše do míst, kudy nemusíte procházet a kde nepobíhají děti, protože je značně pichlavá. Toho ale lze i využít – vysázením ostropestřce na okraje záhonů zabráníte zvířatům v okusu Vašich rostlin, protože přes hradbu ostnů nic neprojde. Pozor však na zaplevelování – ostropestřec má sklon se rychle rozrůstat a šířit.

Kdy sklízet a jak uchovávat ostropestřec

Sbírají se postupně dozrálá semena během srpna a září. Menší množství účinných látek obsahuje také kořen a listy, ty se ale většinou nepoužívají. Při sběru si dejte pozor na nepříjemně ostré ostny.


Semena obsahují velké množství oleje, který je ale na vzduchu nestálý – vylisovaný olej se musí rychle mísit s jinými rostlinnými oleji, které tak rychle nežluknou. Proto je nejlepší používat přímo semena, která se rozemelou těsně před konzumací nebo louhováním.
Zralá semena skladujeme v suchu a tmě v papírových sáčcích.

Autor: www.pestovani.in
foto:iStock
15. 2. 2019