zapomenuté heslo

Řeřicha: proč ji pěstovat?

Řeřicha: proč ji pěstovat?
V některých zemích se její semínka považují za afrodiziakum, což jistě není informace k zahození ani pro nás. Ovšem důvodů, proč si doma vypěstovat řeřichu, najdete mnohem vice.

Právě nyní, kdy je čerstvých surovin, jež se akuálně vypěstují v našich zeměpisných podmínkách, pomálu, se řeřicha vysloveně nabízí. Navíc její pěstování zvládne skutečně každý, bez obav zapojte take děti. A třetí dobrý důvod? Jde o vzhledem malou, zato obsahem vitamínů, minerálů a dalších užitečných látek velice prospěšnou rostlinku. Až ci možná řeknete - kde se to v ní bere?


Jak pěstovat řeřichu

Semínka řeřicha jsou k dostání celoročně; podívejte se v hobby marektech nebo si zajděte do specializované prodejny se semeny, případně si je lze objednat prostřednictívm internetu. Až je přinesete domů, vysejte, respektive vysypte je na vlhkou vatu umístěnou v mělké misce. Chcete-li být důkladnější, samozřejmě můžete nejprve do hlubší misky nasypat vrstvu kamínků jako drenáž, následně zeminu pro pokojové rostliny a na ní teprve semínka. V obou případech však platí, že byste misku měli umístit na světlo místo, nejlépe k oknu (ne však na přímé slunce). Jako optimální teplota se uvádí cca 20 °C. A i kdybyste růst chtěli urychlit hnojením, tak na okamžitě zapomeňte.


Sklizeň řeřichy? Už za týden!

Průběžně řeřichu zalévejte nebo roste a přibližně za týden byste mohli sklízet mladé čerstvé lístky. Nasekejte si je na chleba s tvarohem, přidejte do zeleninových salátů, okořeňte jimi vajíčka, brambory, ale třeba i omáčky a mnohé další pokrmy. Co je dobré vědět? Řeřicha má velmi výraznou chuť, někomu může připadat až příliš hořká. Pak se nabízí rostlinku spařit, avšak co si budeme nalhávat – čerstvá je pro náš organismus skutečně nejlepší.


Účinky řeřichy

Řeřicha se považuje za dobrý přírodní prostředek podporující práci ledvin, proto se často uvádí i mezi surovinami, jež je vhodné přidávat do detoxikačních směsí (pomáhá našemu tělu zbavovat se toxických látek, působí močopudně) či užívat při zánětech močových cest, i preventivně. Dále podporuje krvetvorbu, působí jako antibiotikum, vsadit na ni můžete, i když jste nachlazení či vás trápí průdušky. Rovněž se uvádí, že podporuje trávicí proces, proto se přisypává i do tučnějších pokrmů. Celkově podporuje náš imunitní systém.
A konkrétně? Tato drobná rostlinka nabízí řadu vitamínů (řady B, dále C, E či K), minerálů (například sodík, vápník, fosfor a jiné), vlákninu, mastné kyseliny a další složky.

Připravila: Marcela
Foto: SXC
17. 05. 2019hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

bažant
BAŽANT - kov


DoporučujemePoslední drby

heluska
DOTAZ
Kde jsou výherci soutěží?
Jana82
Osteoporoza
Dobrý den, lékařem mi byla zjištěna osteoporoza a bylo mi doporučeno, abych si koupila doplnky stravy s vitamínem K2 a...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook