zapomenuté heslo

Řeřicha: proč ji pěstovat?

Řeřicha: proč ji pěstovat?
V některých zemích se její semínka považují za afrodiziakum, což jistě není informace k zahození ani pro nás. Ovšem důvodů, proč si doma vypěstovat řeřichu, najdete mnohem vice.

Právě nyní, kdy je čerstvých surovin, jež se akuálně vypěstují v našich zeměpisných podmínkách, pomálu, se řeřicha vysloveně nabízí. Navíc její pěstování zvládne skutečně každý, bez obav zapojte take děti. A třetí dobrý důvod? Jde o vzhledem malou, zato obsahem vitamínů, minerálů a dalších užitečných látek velice prospěšnou rostlinku. Až ci možná řeknete - kde se to v ní bere?


Jak pěstovat řeřichu

Semínka řeřicha jsou k dostání celoročně; podívejte se v hobby marektech nebo si zajděte do specializované prodejny se semeny, případně si je lze objednat prostřednictívm internetu. Až je přinesete domů, vysejte, respektive vysypte je na vlhkou vatu umístěnou v mělké misce. Chcete-li být důkladnější, samozřejmě můžete nejprve do hlubší misky nasypat vrstvu kamínků jako drenáž, následně zeminu pro pokojové rostliny a na ní teprve semínka. V obou případech však platí, že byste misku měli umístit na světlo místo, nejlépe k oknu (ne však na přímé slunce). Jako optimální teplota se uvádí cca 20 °C. A i kdybyste růst chtěli urychlit hnojením, tak na okamžitě zapomeňte.


Sklizeň řeřichy? Už za týden!

Průběžně řeřichu zalévejte nebo roste a přibližně za týden byste mohli sklízet mladé čerstvé lístky. Nasekejte si je na chleba s tvarohem, přidejte do zeleninových salátů, okořeňte jimi vajíčka, brambory, ale třeba i omáčky a mnohé další pokrmy. Co je dobré vědět? Řeřicha má velmi výraznou chuť, někomu může připadat až příliš hořká. Pak se nabízí rostlinku spařit, avšak co si budeme nalhávat – čerstvá je pro náš organismus skutečně nejlepší.


Účinky řeřichy

Řeřicha se považuje za dobrý přírodní prostředek podporující práci ledvin, proto se často uvádí i mezi surovinami, jež je vhodné přidávat do detoxikačních směsí (pomáhá našemu tělu zbavovat se toxických látek, působí močopudně) či užívat při zánětech močových cest, i preventivně. Dále podporuje krvetvorbu, působí jako antibiotikum, vsadit na ni můžete, i když jste nachlazení či vás trápí průdušky. Rovněž se uvádí, že podporuje trávicí proces, proto se přisypává i do tučnějších pokrmů. Celkově podporuje náš imunitní systém.
A konkrétně? Tato drobná rostlinka nabízí řadu vitamínů (řady B, dále C, E či K), minerálů (například sodík, vápník, fosfor a jiné), vlákninu, mastné kyseliny a další složky.

Připravila: Marcela
Foto: SXC
17. 05. 2019hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook