zapomenuté heslo

Rostliny jako přírodní antibiotika

Rostliny jako přírodní antibiotika
Při mnoha zdravotních obtížích jsme se naučili automaticky sahat po lécích, přitom se často nabízí ryze přírodní pomoc. Představuje vám některé rostliny, jež můžeme směle označit jako přírodní antibiotika.

Přehled téměř devadesáti rostlin nabízí praktický průvodce autorů Josefa Jonáše a Jiřího Kuchaře. Z jejich publikace Svět přírodních antibiotik jsme pro vás vybrali několik rostlinných zástupců, jejichž název začíná písmenem „K“. Proč zrovna tato volba? Jsou přece KOUZELNÉ!
 

Spolehlivá kopřiva

Jedna z nejznámějších léčivek se užívá už po staletí. Hodí se při zánětech v krku i zánětech dásní a až zase přijdou chřipky, tak po ní rovněž sáhnete, působí antiviroticky. Nachlazeným lidem pomáhá rozpouštět hleny. Prospěje i jako „čistič“ krve, což je užitečné vědět, když vás trápí například kožní problémy (ekzém, lupénka, lupy, akné). Rovněž zmírňuje revmatické bolesti, snižuje obsah močoviny v krvi, působí močopudně.
Náš tip: Vyrobte si kopřivový med. Potřebujete 100 g usušených listů, které rozmělněte na prášek. Smíchejte ho s 50 g medu a uložte do sklenice, kterou dobře uzavřete.
 

Kalanchoe jako všelék

Alespoň tak by tuto rostlinu označili domorodci žijící v Amazonii. A jak prospěje nám? Slibuje nejen antivirotické účinky, ale také antibakteriální, insekticidní a protinádorové působení. Používá se na řadu různých nemocí, včetně zánětů horních cest dýchacích, kašle, žaludečních vředů a oční, ušní či kožní infekce.
 

Léčivá kalísie

Z rostliny původem z Mexika se využívají zejména výhony. Ale i přesto můžete zkusit účinky působení listů, ostatně i u nás se kalísie pěstuje. Uvádí se, že listy se přikládají či vkládají na problematické místo a jsou vhodné jak na bolesti hlavy, tak na vředy (ať už se nacházejí v nose, nebo v jiné části těla). A co ještě? Antibiotické působení se využívá při zánětech močového měchýře a hojení ran i popálenin, obecně se pak se má za to, že tato rostlina přispívá k řešení alergií, revmatismu, kardiovaskulárních chorob, ale také infekčních onemocnění. Dále se uvádí její tonizující, protisklerotický a detoxikační vliv.
 

Křen jako bylina mládí

Pokud lze o některých rostlinách říci, že představují vitamínovou bombu, pak by mezi nimi rozhodně neměl chybět křen, zejména kvůli velkému obsahu vitamínu C. A nejen to. Jde o známý antibiotický, antibakteriální i antiseptický přírodní prostředek. Křen posiluje imunitu a podporuje hojení, například ulevuje při zápalu plic (páter František Ferda doporučoval obklad v podobě křenové placky). Dále slibuje úlevu při bolestech menstruačních, revmatických či neuralgických, a samozřejmě při nachlazení, chřipce a zánětech horních cest dýchacích. Ale oceníte ho i vy, které trápí parodontitida, podle známého bylináře Josefa Zentricha byste měli žvýkat kousek křenu nebo ho konzumovat nastrouhaný.


Připravila: Marcela s využitím zdroje Svět přírodních antibiotik, vydal Eminent, www.eminent.cz
Foto: iStock
6. 3. 2020hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook