zapomenuté heslo

Rozmarýn lékařský pro lepší soustředění

Rozmarýn lékařský pro lepší soustředění
Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) je půvabný keřík pocházející ze středomoří. I když se v našich klimatických podmínkách nedoporučuje jeho pěstování venku, je velice vděčnou balkonovou nebo i pokojovou rostlinou. Slouží jako aromatické, velmi chutné koření i jako léčivka.

Léčivé účinky

Rozmarýn je jako léčivá rostlina používaný odedávna.

  • uklidňuje, působí antidepresivně, uvolňuje napětí
  • stimuluje krevní oběh, mírně zvyšuje krevní tlak
  • napomáhá prokrvení mozku, díky čemuž zlepšuje schopnost soustředění a učení
  • může pomoci při migrénách nervového původu
  • vhodný na posílení nervů a při nespavosti
  • zevně působí příznivně na léčbu revma a namožených svalů – prokrvuje a mírní bolest
  • v koupeli osvěžuje a výborně čistí ucpané póry
  • na trávicí obtíže (koliky, nadýmání, otravy jídlem, nemoci žlučníku)
  • má celkově pozitivní vliv na trávení


Pozor, díky své schopnosti prokrvovat není rozmarýn vhodný pro těhotné ženy – způsobuje prokrvení dělohy, které by mohlo vést ke komplikacím. Neměly by jej používat ani kojící ženy, lidé se zvýšeným tlakem či epilepsií a lidé s onemocněním ledvin nebo jater. Nedoporučeje se používat rozmarýn dlouhodobě. Vyšší dávky rozmarýnu (i jako koření) mohou působit opojně!


Dávkování:

Zevně používáme nálev do koupelí a obkladů, vnitřně jako čaj (nálev, výluh). 1 malou lžičku zalejeme šálkem horké vody a necháme louhovat 10 minut. Podaváme max. 2x denně.

 

Využití v kuchyni

Rozmarýn je výborná kořeninová rostlina, je i důležitou součástí Provensálského koření. Není třeba jej dávat moc, neboť má velmi výrazné aroma a při příliš velké dávce může pokrm zhořknout. Používáme jej při grilování (stačí i jen do ohně přihodit odrhnuté větvičky), na maso (výborná netradiční kombinace je s meduňkou) a ryby. Dále jej využijeme i při přípravě polévek, salátů, omáček nebo pizzy. Výborně se hodí k bramborám, těstovinám nebo sýru. Obzvlášť vhodný je rozmarýn do tučných, hůře stravitelných pokrmů, protože podporuje trávení.


Další využití

Rozmaýn můžeme pěstovat v květináči jako přenosnou nebo pokojovou okrasnou rostlinu, která navíc provoní vzduch . Nálev lze používat jako ústní vodu (dezinfikuje a odstraňuje zápach z úst) nebo jako vynikající kondicioner pro tmavé vlasy. Stejně jako levanduli i rozmarýn v šatníku pro odpuzuje hmyz. Silný výluh je alternativou pro repelent.


Kdy sklízet a jak uchovávat

Větvičky a lístky rozmarýnu můžeme sklízet kdykoliv, nejsilnější aroma a léčivou sílu však mají těsně před květem. Můžeme používat čerstvé i sušené. Sušíme ve svazečcích nejlépe přirozeným teplem ve stínu, při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout 35 oC. Poté z větviček odrhneme lístky a uložíme do skleněné nádoby, která nepropouští vzduch. Uchováváme na tmavém místě. Nartit lístky je nejlepší až těsně před použitím, uchovají si tak největší množství silice.

Autor: www.pestovani.in
Foto: iStock
5. 2. 2021hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovat
#1: petruska69 vloženo: 05. 02. 2021
No na trvalý zápach z úst se obávám že nepomůže žádná bylinka. Musí se najít příčina. Dobře je to popsané v této knížce www.zapach-z-ust-ebook.cz
Energie dne

kohout
KOHOUT - kov


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook