zapomenuté heslo

Třapatka nachová: užitečná trvalka

Třapatka nachová: užitečná trvalka
Možná tuto krásnou trvalku s výraznými růžovofialovými květy znáte spíše pod označením rudbékie. Spolehněte se, že ozdobí vaše zahrádky a současně prospěje i vaší tělesné schránce.

Věděli jste, že třapatka nachová je tradiční léčivkou Indiánů? Původně totiž rostla na prériích Severní Ameriky. U nás už také zdomácněla, proto není problém vypěstovat si i vlastní rostliny.

Multipůsobící zdroj

Z třapatky se k léčení využívají kořen, listy i květy. Obsahují takzvané estery mastných kyselin,silici, třísloviny a další látky. Podle odborníků se však nedá jedna z nich zdůraznit; léčivý účinek je totiž zaručený právě komplexem celé řady složek.

Kdy vám prospěje?

Zevně se třapatka používá zejména k hojení ran, vnitřně pak k podpoře imunitního systému, využívá se i jejích vlastností antibiotických, osvědčuje se při takzvané žilní nedostatečnosti (křečové žíly, hemeroidy a podobně – v těchto případech se doporučuje aplikace vnitřní i vnější). Rovněž dokáže tlumit bolesti a sami si také můžete ověřit, zda funguje i jako budič vášně.

Vyrobte si tinkturu

Protože jde o nejvhodnější formu, nabízíme vám tip, jak si ji připravit doma. Potřebujete 100 g kořene (nebo 113 gramů květů, případně 125 g listů). Optimální je využít čerstvou surovinu; sušená bylina má nižší účinnost. Zvolenou část rostliny přelijte asi 500 ml čistého lihu o koncentraci 60 až 65 procent a nechte při pokojové teplotě a za občasného protřepání stát sedm dnů. Osmý den ji přefiltrujte.

Tinkturu lze rovněž užívat i preventivně a to 1 čajovou lžičku ráno. Pokud je vaše prevence cílenější, například v období chřipek, přidejte ještě stejné množství také večer. A když už řešíte konkrétní zdravotní problém? Pak první tři dny konzumujte 1 čajovou lžičku každé tři hodiny, další tři dny už jen 4x denně a následně až do uzdravení 3x denně.

Jiná variace

Tinktura z třapatky se však může kombinovat i s tinkturou chinovou a tinkturou z maralího kořene v poměru 50 : 10 : 40 g. Vše důkladně promíchejte a užívejte, když potřebujete podpořit trávení a metabolismus, imunitu, ale i tehdy, když prožíváte stresové období. V těchto případech se doporučuje konzumace tinktury ráno a v poledne, ženy by měly spolknout 20 až 25 kapek, muži pak 30 až 35 kapek. Doba podávání se pohybuje od tří do šesti týdnů.


Připravila: Marcela s využitím zdroje Herbář léčivých rostlin nakladatelství Eminent www.eminent.cz
Foto: SXC
4. 9. 2020hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook