Yzop lékařský – pomoc při pocení

Yzop lékařský – pomoc při pocení
Yzop lékařský (Hyssopus officinalis) je vytrvalý modře kvetoucí polokeř. Používá se jako léčivka, koření, ale i jako krásná dekorativní rostlina.

Yzop lékařský (Hyssopus officinalis) je vytrvalý modře kvetoucí polokeř. Používá se jako léčivka, koření, ale i jako krásná dekorativní rostlina.

Léčivé účinky

Yzop obsahuje mnoho různorodých látek, které pomáhají při léčení:


Pro léčbu nadměrného pocení je vhodné nálev podávat studený, případně si můžeme pomoci i omýváním potících se míst odvarem z šalvěje. Při kašli a nachlazení yzop smíchejte s jablečníkem.

Yzop působí také jako tonikum, stimuluje celý organismus. Proto je vhodný i jako povzbuzující prostředek pro starší osoby. Pokud je tato bylina správně upravena, má i afrodisiakální účinky. Pro tento účel naložíme asi 70-80 g yzopu na týden do bílého vína. Každý večer vypijeme asi půl sklenky tohoto prostředku.

Používá se ve formě nálevu či odvaru, případně jako sirup nebo víno. Při zánětu hrtanu použijeme nálev ke kloktání.


Pozor, yzop není vhodný pro těhotné ženy!

Využití v kuchyni

Yzop je výborné koření k různým druhům masa, zejména ke skopovému, drůbeži a rybám, hodí se ke grilovanému i pečenému masu, nádivkám a paštikám. Můžeme s ním ochutit i polévku. Bývá důležitou součástí kořenicích směsí a některých bylinných likérů.

 

Kdy sklízet a jak uchovávat

Sbíráme kvetoucí nať i s listy. Yzop kvete od července do září, sbíráme však spíš jen do konce srpna. Přestože se jedná o rostlinu vytrvalou, vykvétá po zasetí poměrně rychle a navíc přes zimu často vymrzá, proto ji můžeme pěstovat i jako jednoletou nebo si ji vysévat na podzim do truhlíku na parapet. Sesbíranou nať uchováváme zamraženou nebo sušenou.

Autor: www.pestovani.in
Foto: iStock
2. 3. 2018