zapomenuté heslo

Ženšen: sen žen?

Ženšen: sen žen?
Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. se extrakt z kořenu ženšenu pil jako afrodisiakum. Ověřit si, zda má ženšen skutečně láskyplné účinky, můžete i dnes, avšak používá se i z mnoha jiných důvodů.

Východní medicína zná ženšen pravý už několik tisíciletí, kdy se mu přezdívalo kořen života, zázrak přírody nebo božská tráva. Pravdou je, že blahodárně působí na celý organismus a nyní na jaře ho můžete například využít pro posílení imunity, abyste se lépe ubránili chřipkám a nachlazení.

 

Co nám nabízí

Kořen ženšenu pravého obsahuje hlavně glykosidy a polysacharidy, z dalších látek nabízí aminokyseliny, silice, peptidy, vitamíny, flavonoidy a minerály. Moderní medicína si ženšenu cení jako takzvaného adaptogenního prostředku, který zvyšuje fyzickou i psychickou kondici. Mimo jiné se uvádí, že podporuje práci nervového a hormonálního systému, zlepšuje metabolismus i funkci jater. Má regulovat hladinu krevního cukru i krevní tlak, působit jako antistresor, zlepšovat funkce mozku a tedy i samotnou paměť. Pomůže vám, potřebujete-li se zbavit únavy, ale vsaďte na něj i tehdy, když vás trápí kožní problémy (urychluje jejich hojení). Rovněž se prokázalo i protinádorové působení, ale spolehnout se na jeho léčivé schopnosti lze i při mnoha jiných zdravotních neduzích.

Jak ho používat

Ženšenové produkty se prodávají v obchodech se zdravou výživou nebo i lékárnách v mnoha formách, ať už jde o tablety, tinktury, sirupy, speciální medy. Pro domácí využití je patrně nejvhodnější odvar: na mírném ohni povařte 1 až 1,5 gramu sušeného kořene, po dobu přibližně půl až jednu hodinu; používejte třikrát denně.
K dostání jsou také mnohé kosmetické výrobky s obsahem ženšenu, například pleťové vody, pleťová mléka, masti nebo krémy, mýdla a třeba i šampóny.

Uvařte si zdraví

Ochutnali jste už polévku se ženšenem? Pokud ne, zkuste to po vzoru Číňanů, kteří do zeleninové přidávají na jednu porci 1 g suchého kořene. V Asii je běžné i kandování (kandovaný ženšen podobně jako třeba sušenky se ženšenem lze koupit i u nás) nebo výroba vín a pálenek. Drcený kořen se také přisypává do čajů.

Zaujalo nás: Ženšen se jako povzbuzující prostředek nedá srovnávat s kávou nebo čajem, protože je v tomto ohledu předčí.


Připravila: Marcela s využitím zdroje: Rostliny pro zdravý život www.nakladatelstvi-start.cz.
Foto: iStock
1. 11. 2019hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook