Pokud patříte mezi kardiaky a máte za sebou infarkt nebo trpíte jinou srdeční chorobou, musíte svůj život nemoci přizpůsobit. Jedině tak lze do budoucna dalším závažným potížím předcházet.
Srdečně cévní onemocnění u nás způsobují více než 50 % všech úmrtí. Mezi nejčastější problémy patří infarkt myokardu a angina pectoris, jež odborníci řadí mezi ischemické choroby srdeční. Pokud jste prodělali nějakou srdeční příhodu, smiřte se s tím, že jste se zařadili mezi kardiaky a berte prodělanou nemoc jako varování. Abyste předešli dalším komplikacím, snažte se pro zdraví svého srdce udělat maximum.
Nezlehčujte to
Srdeční choroby nejsou žádná banální onemocnění, ze kterých se „oklepete“ a jdete dál ve starých kolejích. Po návratu z nemocnice se dost možná brzy budete cítit jako dřív a nic vás nebude bolet. To však neznamená, že vám již žádné nebezpečí nehrozí. Je nutné, abyste v první řadě poslouchali doporučení kardiologa a pravidelně chodili na kontroly. Čeká vás také dodržování zdravého životního stylu.
Jezte zdravě
Srdce ohrožuje především nadměrná konzumace živočišných tuků, která způsobuje vysokou hladinu cholesterolu. Lékaři proto doporučují zapomenout na uzeniny, tučné přesolené a smažené pokrmy a zařazovat do jídelníčku spíše kvalitní rostlinné tuky a oleje, které obsahují vysoký podíl omega 3 nenasycených mastných kyselin. Ty se skrývají například v tučném rybím mase (jde o lososa, makrelu nebo tuňáka), ořeších či semínkách. Nepodceňujte ani dodržování pitného režimu a denně dopřejte tělu 2 litry tekutin.
Hlídejte kila
Obezita jde ruku v ruce nejen s vysokou hladinou cholesterolu, vysokým krevním tlakem a cukrovkou. Jde o rizikové faktory, které byste měli mít pod kontrolou. K nadváze přispívá nejen nadměrný příjem kalorií, ale také nevhodná skladba stravy a málo pohybu. Z hlediska kardiologů je za rizikovější považována obezita typu jablko, kdy je obvod pasu u žen větší než 88 cm a u mužů 102 cm. Pokud si se snížením váhy nevíte rady, obraťte se o pomoc na nutričního terapeuta, který vám pomůže sestavit jídelníček na míru přímo pro vás.
Hýbejte se
Fyzické aktivity se bát nemusíte, i když druh a intenzitu je třeba přizpůsobit vaší kondici. Abyste se udrželi ve formě, stačí třeba rychlá chůze, jízda na kole nebo tanec. Lékaři však nedoporučují žádné silové sporty. Pozor si dávejte také na sportování v zimě. Nízké teploty jsou pro kardiaky velmi nebezpečné, protože dochází k přirozenému stahování cév a srdce pak musí pracovat o to intenzivněji. Lyžování, bruslení či svižná chůze ve velkých mrazech tedy není to, co by vaše srdce ocenilo.
Nekuřte už
Tento zlozvyk je pro vaše srdce doslova pohromou. Urychluje totiž rozvoj aterosklerózy a zvyšuje riziko infarktu. Statistiky dokazují, že člověk, který přestane s kouřením, má do dvou let stejné riziko kardiovaskulárních onemocnění, jako nekuřák. Naopak pacient, který po infarktu kouřit nepřestane, si riziko další akutní příhody dokonce zdvojnásobí. Přestat kouřit je těžké, ale s pomocí odborníka (například z poradny pro odvykání kouření), je možné se tohoto zlozvyku zbavit.
Text: Zuzana
Foto: iStock
17. 10. 2018