zapomenuté heslo

Které nemoci trápí vaše žíly?

Které nemoci trápí vaše žíly?
Trápí vás bolesti nohou, otoky, pocit těžkých nohou či křeče? Pak zřejmě patříte mezi 80% populace, kterou trápí chronické onemocnění žil.Příznaky nepodceňujte. Je zapotřebí je včas rozpoznat, odborně diagnostikovat a správně léčit. Pokud není žilní onemocnění správně léčeno, může vést ke komplikacím a mít značný dopad na váš každodenní život.

Chronické onemocnění žil se zpočátku projevuje bolestí, pocitem těžkých nohou, křečemi a otoky. Tyto počáteční příznaky jsou důsledkem hromadění krve v žilách dolních končetin (tzv. žilní hypertenze) a mohou vést až ke vzniku křečových žil nebo dokonce vyústit do nejtěžší komplikace, kterou jsou bércové vředy. Chronické žilní onemocnění je obecně charakterizováno jako zánětlivý proces, při kterém dochází k poškození žilní stěny, a tím zpomalení žilního odtoku.


1. Křečové žíly

Nejčastěji se o chronickém onemocnění žil hovoří v souvislosti s výskytem křečových žil. Jako křečové žíly neboli varixy označujeme rozšířené, uzlovitě probíhající žíly na dolních končetinách. Při tomto onemocnění dochází k narušení zpětného transportu krve k srdci a dochází tak k otokům a narušení výživy tkáně. Správnou diagnostikou a cílenou lékařskou terapií lze však nepříjemné projevy tohoto onemocnění eliminovat a zabránit nejtěžším komplikacím, jako jsou bércové vředy.


2. Bércové vředy

Bércový vřed je definován jako ztráta nebo rozpad kožní tkáně. Jedná se v podstatě o ránu, jelikož dochází k porušení anatomické stavby a funkce kůže a hrozí reálné riziko infekce. Bércové vředy jsou v největším počtu případů (73 %) nejtěžší komplikací chronického žilního onemocnění. Cílem léčby je vždy snaha odstranit příčiny, které onemocnění vyvolaly, tedy zánětu. Léčbu proto v každém případě přenechte na ošetřujícím lékaři a projevy nemoci nepodceňujte.

 

3. Hemoroidy

K dalším onemocněním žil může docházet také v oblasti hemoroidálních pletení v konečníku. O hemoroidální chorobě hovoříme tehdy, jestliže tyto cévní pleteně zbytní a začnou činit obtíže, ke kterým patří krvácení, svědění, pálení, pocit tupého tlaku v konečníku, bolest nebo pocit vlhnutí. Příčinou tohoto onemocnění je opět zánět – tentokrát v oblasti žil konečníku. Nejčastějším vyvolávajícím faktorem bývá zácpa a to i tehdy, vyskytuje-li se pouze občas. Některými dalšími známými faktory, jež vyvolávají akutní projevy, jsou dlouhodobý průjem, těhotenství, porod a potraviny způsobující místní podráždění (koření, káva, ostrá jídla). K lékaři je vhodné zajít při výskytu již zmínění projevů. Klinické vyšetření je nebolestivé a je základní metodou k vyloučení výskytu závažnějšího onemocnění.

Přestože úmrtnost je v důsledku chronického žilního onemocnění nízká, znamená pro pacienty sníženou kvalitu života a mnohdy i psychické a pracovní problémy spojené se vzniklou invaliditou. Pro včasné zachycení nemoci je nutné vždy vyhledat lékařskou pomoc a problémy nepodceňovat, jelikož se jedná o zánětlivé onemocnění, které je nutné potlačit vhodně zvolenou léčbou.

 

Na doplňky stravy nespoléhejte!

Lékař vás vyšetří a v případě potvrzení diagnózy žilního onemocnění předepíše vhodnou léčbu – kompresi a účinný lék (tzv. venofarmakum), který by se měl brát ideálně dlouhodobě, aby se zastavilo zhoršování onemocnění. Užívání potravinových doplňků, které jsou v podstatě jen potravinami bez doložených důkazů potvrzujících jejich skutečný léčebný efekt, chorobu neléčí a vede pouze k prodlužování problémů. Jsou určeny zejména pro zdravé lidi, kteří chtějí jen podpořit funkci žilního systému, ale onemocněním ještě netrpí. Dokládá to i fakt, že tyto doplňky stravy si můžete volně, bez receptu koupit nejen v lékárnách, ale v cizině dokonce v prodejnách s potravinami či drogériích. Naproti tomu skutečný lék, který má prokázaný léčebný efekt na potlačení zánětu v žilách a tím na ústup příznaků a projevů onemocnění, vám může předepsat jedině lékař.

Při žilních onemocnění jakéhokoliv typu – ať již chronickém onemocnění dolních končetin nebo hemoroidálním onemocnění - je stěžejní nepodceňovat varovné signály a dlouhodobé příznaky. V každém případě je vhodné vyhledat odbornou lékařskou pomoc, dodržovat poskytnuté rady a užívat léky předepsané lékařem. Pro získání základních informací z oblasti žilních onemocnění poslouží webové stránky www.zilniporadna.cz

 

Připravila: Zuzana
Foto: archiv firmy
23. 2. 2021hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook