Které nemoci trápí vaše žíly?

Které nemoci trápí vaše žíly?
Trápí vás bolesti nohou, otoky, pocit těžkých nohou či křeče? Pak zřejmě patříte mezi 80% populace, kterou trápí chronické onemocnění žil.Příznaky nepodceňujte. Je zapotřebí je včas rozpoznat, odborně diagnostikovat a správně léčit. Pokud není žilní onemocnění správně léčeno, může vést ke komplikacím a mít značný dopad na váš každodenní život.

Chronické onemocnění žil se zpočátku projevuje bolestí, pocitem těžkých nohou, křečemi a otoky. Tyto počáteční příznaky jsou důsledkem hromadění krve v žilách dolních končetin (tzv. žilní hypertenze) a mohou vést až ke vzniku křečových žil nebo dokonce vyústit do nejtěžší komplikace, kterou jsou bércové vředy. Chronické žilní onemocnění je obecně charakterizováno jako zánětlivý proces, při kterém dochází k poškození žilní stěny, a tím zpomalení žilního odtoku.


1. Křečové žíly

Nejčastěji se o chronickém onemocnění žil hovoří v souvislosti s výskytem křečových žil. Jako křečové žíly neboli varixy označujeme rozšířené, uzlovitě probíhající žíly na dolních končetinách. Při tomto onemocnění dochází k narušení zpětného transportu krve k srdci a dochází tak k otokům a narušení výživy tkáně. Správnou diagnostikou a cílenou lékařskou terapií lze však nepříjemné projevy tohoto onemocnění eliminovat a zabránit nejtěžším komplikacím, jako jsou bércové vředy.


2. Bércové vředy

Bércový vřed je definován jako ztráta nebo rozpad kožní tkáně. Jedná se v podstatě o ránu, jelikož dochází k porušení anatomické stavby a funkce kůže a hrozí reálné riziko infekce. Bércové vředy jsou v největším počtu případů (73 %) nejtěžší komplikací chronického žilního onemocnění. Cílem léčby je vždy snaha odstranit příčiny, které onemocnění vyvolaly, tedy zánětu. Léčbu proto v každém případě přenechte na ošetřujícím lékaři a projevy nemoci nepodceňujte.

 

3. Hemoroidy

K dalším onemocněním žil může docházet také v oblasti hemoroidálních pletení v konečníku. O hemoroidální chorobě hovoříme tehdy, jestliže tyto cévní pleteně zbytní a začnou činit obtíže, ke kterým patří krvácení, svědění, pálení, pocit tupého tlaku v konečníku, bolest nebo pocit vlhnutí. Příčinou tohoto onemocnění je opět zánět – tentokrát v oblasti žil konečníku. Nejčastějším vyvolávajícím faktorem bývá zácpa a to i tehdy, vyskytuje-li se pouze občas. Některými dalšími známými faktory, jež vyvolávají akutní projevy, jsou dlouhodobý průjem, těhotenství, porod a potraviny způsobující místní podráždění (koření, káva, ostrá jídla). K lékaři je vhodné zajít při výskytu již zmínění projevů. Klinické vyšetření je nebolestivé a je základní metodou k vyloučení výskytu závažnějšího onemocnění.

Přestože úmrtnost je v důsledku chronického žilního onemocnění nízká, znamená pro pacienty sníženou kvalitu života a mnohdy i psychické a pracovní problémy spojené se vzniklou invaliditou. Pro včasné zachycení nemoci je nutné vždy vyhledat lékařskou pomoc a problémy nepodceňovat, jelikož se jedná o zánětlivé onemocnění, které je nutné potlačit vhodně zvolenou léčbou.

 

Na doplňky stravy nespoléhejte!

Lékař vás vyšetří a v případě potvrzení diagnózy žilního onemocnění předepíše vhodnou léčbu – kompresi a účinný lék (tzv. venofarmakum), který by se měl brát ideálně dlouhodobě, aby se zastavilo zhoršování onemocnění. Užívání potravinových doplňků, které jsou v podstatě jen potravinami bez doložených důkazů potvrzujících jejich skutečný léčebný efekt, chorobu neléčí a vede pouze k prodlužování problémů. Jsou určeny zejména pro zdravé lidi, kteří chtějí jen podpořit funkci žilního systému, ale onemocněním ještě netrpí. Dokládá to i fakt, že tyto doplňky stravy si můžete volně, bez receptu koupit nejen v lékárnách, ale v cizině dokonce v prodejnách s potravinami či drogériích. Naproti tomu skutečný lék, který má prokázaný léčebný efekt na potlačení zánětu v žilách a tím na ústup příznaků a projevů onemocnění, vám může předepsat jedině lékař.

Při žilních onemocnění jakéhokoliv typu – ať již chronickém onemocnění dolních končetin nebo hemoroidálním onemocnění - je stěžejní nepodceňovat varovné signály a dlouhodobé příznaky. V každém případě je vhodné vyhledat odbornou lékařskou pomoc, dodržovat poskytnuté rady a užívat léky předepsané lékařem. Pro získání základních informací z oblasti žilních onemocnění poslouží webové stránky www.zilniporadna.cz

 

Připravila: Zuzana
Foto: archiv firmy
24. 10. 2017