Medicína

Péče o oči: zbytečně je nenamáhejte a choďte na preventivní prohlídky

Sbírání lístečků

Zrak je cenným smyslem, o který musíme celý život pečovat. Jak tedy pečovat o své oči. Oči stárnou stejně jako všechny orgány v našem těle.

Na jejich stavu se podepisuje nejen náš věk, ale i dědičnost, celkový zdravotní stav a životný styl. Pokud se k nim budeme chovat macešsky, můžeme se dočkat vážných komplikací nebo v lepším případě „jenom“ zvýšeným počtem dioptrií.

Na blízko nebo na dálku

Rozmazaný obraz a neostré či snížené vidění. To jsou příznaky očních (refrakčních) vad, které řešíme nošením brýlí, kontaktních čoček, případně můžeme podstoupit laserovou operaci. S přibývajícími léty však stoupá i pravděpodobnost, že nás potká vážnější problém, třeba v podobě šedého nebo zeleného zákalu. To jsou nejčastější oční choroby. Co tedy lze pro zdraví očí udělat?

Vyhněte se námaze

Naše oči unavuje dlouhodobé sledování televize stejně tak jako práce na počítači. Obrazovka je záludná v tom, že oči nutí zaostřovat stále na krátkou vzdálenost, což je nepřirozené a oči to nepřiměřeně namáhá. Vhodné jsou proto relaxační přestávky, při kterých je dobré dívat se do dálky. Dopřejte si je zhruba každé dvě hodiny. Podobně je třeba odpočívat i pokud čtete při nedostatečném nebo umělém osvětlení.

Další doporučení

Nezapomeňte chránit svůj zrak před nebezpečným UV zářením, které může nenapravitelně poškodit oční čočku a sítnici. Zejména na horách nebo u moře je proto nezbytné nosit brýle s UV filtrem. Oči velmi poškozuje také kouření nebo dlouhodobý pobyt v zakouřených prostorách.

Preventivní prohlídky

Oční vyšetření by měl každý z nás podstupovat preventivně, i pokud máme pocit, že je náš zrak v pořádku. V mladším věku stačí zajít do ordinace jednou za čtyři roky, s postupujícími léty pak častěji. V rámci pravidelné prohlídky bychom se měli dozvědět také to, jaký je náš nitrooční tlak. „Preventivní prohlídka slouží nejen k vyšetření dioptrií, ale i k odhalení závažných očních chorob, které dlouho probíhají nepozorovaně a pacient si jich sám nevšimne, například zeleného zákalu,“ vysvětluje oční lékařka MUDr. Lucie Valešová.

Na preventivní prohlídky by neměli zapomínat především lidé s vyšším rizikem oční choroby, například lidé silně krátkozrací, anebo ti, v jejichž rodině se vyskytl zelený či šedý zákal. „Nejdůležitější je oční prevence pro pacienty, kteří trpí nějakou chorobou, jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak, nebo lidé, kteří mají rodinnou zátěž buďto očního onemocnění nebo celkového. Tito lidé by skutečně měli na preventivní oční prohlídky chodit, protože třeba u zeleného zákalu, když se opomene pravidelná preventivní prohlídka a onemocnění se nezjistí včas, už pak poškození nejde vrátit zpátky,“ varuje MUDr. Valešová.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.webmd.com/eye-health/good-eyesight, oční klinika NeoVize, oční lékařka MUDr. Lucie Valešová
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL